Manşet

Çözüm süreci izleme heyetinde Ali Kenanoğlu ismi

Müzakere ve Çözüm süreci kapsamında İmralı adasında yapılan görüşmelere ilişkin notlar ANF’den Amed Dicle trafından yayınlanmaya başladı.
Yayınlanan notlarda Hükumet ile Kürt Özgürlük hareketi arasındaki görüşmeleri izlemek için bir izleme komitesi kurulması gündeme gelmiş ve bu komitede yer alması gereken isimler tartışılmış. Üzerinde konuşulan isimlerden birsininde Ali Kenanoğlu olduğu yayınlanan notlarda yer alıyor.
alikenanoglu.net
Konuya ilişkin Cumhuriyet Gazetesi haberi;
ANF, HDP heyetinin notları üzerinden İmralı görüşmelerini yayımlamaya devam ediyor. Ocak 2013’te başlayan 5 Nisan 2015’e kadar süren İzleme Heyeti’yle ilgili görüşmelerde HDP’nin Hilal Kaplan’ın heyette yer almasına karşı çıkması ve Nihal Bengisu Karaca’nın ismi üzerinde devlet heyetiyle anlaştıklarını kaydetmesi üzerine PKK lideri Abdullah Öcalan’ın “Nihal Bengisu Karaca’yı çok gözüm tutmuyor. Ona söyleyin, gazetedeki gibi yaparsa ya ben çıkarım ya da onu kovarım” dediği belirtiliyor.
ANF’den Amed Dicle, “Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşamı İnşa” kitabında yer alan HDP İmralı Heyeti’nin görüşme notlarını yazmaya devam ediyor. Görüşmelerde 28 Şubat 2015’te açıklanan “Dolmabahçe Mutabakatı” tartışılmış. Bu görüşmelerde Öcalan’ın “Ben her şeyi okuyarak imzaladım. Asıl çağrıyı hükümetin tutumuna göre yapacağım. Meclis bünyesinde komisyon kurulması gerektiğini, İzleme Heyeti’nden insanların olması gerektiğini ifade etmiştim. Bunlar yapılırsa Newroz bildirisini aşacak olan bir çağrı yapacağım” sözleri aktarılıyor.
Sadık olmayabilir
14 Mart 2015’te yapılan görüşmede Kamu Güvenliği Müsteşarı (KGM) Muhammed Dervişoğlu, İzleme Heyeti’yle ilgili Deniz Ülke Arıboğan, Avni Özgürel, Kadir İnanır, Ahmet Taşgetiren, Hilal Kaplan, Öztürk Türkdoğan, Şahismail Bedirhanoğlu’nun isimleri önerirken HDP heyetinin Kaplan ve Bedirhanoğlu’yla ilgili çekinceleri olduğu belirtilmiş. Öcalan, “Burada Diyarbakır’da sivil toplumu, sanayi, ticaret ve benzeri çevrelerini temsil edecek, toplumca kanaat önderi olarak kabul edilen birine ihtiyaç var” ifadesini kullanmış. Bunun üzerine HDP heyeti “Hilal Kaplan da bize neredeyse küfür derecesine ulaşan yazıları yazdı. Onun yerine Nihal Bengisu Karaca da ortaklaştık” deyince Öcalan, “Kişiliğini bilmiyorum. Sadık olmayabilir” demiş.
Görüşmede Sibel Eraslan’ın da isminin geçmesi üzerine KGM yetkilileri, Karaca ve Eraslan’ın yedeğe yazılmasını önerirken Öcalan, “Karaca olsa bile o muhtevasını dayatmaması lazım” demiş. Dervişoğlu da, İzleme Heyeti için Ali Bayramoğlu ve Beril Dedeoğlu’nun da yedekte tutulduğunu aktarırken Öcalan, Nazan Üstündağ’ı önererek “İşin uzmanıdır, dünya deneyimlerini biliyor” demiş. İzleme Heyeti için ismi geçen, Celalettin Can ve Mithat Sancar’ın devlet tarafından veto edildikleri belirtilirken İbrahim Sinemillioğlu, Ali Kenanoğlu, Arif Sağ’ın de isminin geçtiği aktarılıyor.
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/468110/_Bengisu_yu_kovarim_.html

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu