Manşet

HDK Hamburg paneli

HDK-A panel dizisi Hamburg’da start aldı
Bir süreden bu yana tartışması yürütülen HDK-A daha geniş çevrelere tanıtmak amacıyla bu hafta sonu Almanya’da düzenlenen panellerin ilki Cuma akşamı Hamburg Üniversite‘de gerçekleştirildi.

Bir süreden bu yana tartışması yürütülen Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa (HDK-A) daha geniş çevrelere tanıtmak amacıyla bu hafta sonu Almanya’da düzenlenen panellerin ilki Cuma akşamı Hamburg Üniversite‘de gerçekleştirildi.

“HDK-Avrupa nedir? Neden HDK-Avrupa” başlığı altında düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDK-Almanya Girişimi Sözcüsü ve NAVDEM Eşbaşkanı Yüksel Koç, HDP MYK üyesi ve Alevi kanaat önderi Ali Kenanoğlu ile gazeteci İbrahim Çiçek katıldı. Moderatörlüğünü HDK-Hamburg girişiminden Naime Erdem Başaran üstlendi.

Kürtçe, Süryanice, Ermenice, Almanca ve Türkçe dillerinde izleyicileri selamlayan Erdem Başaran, Avrupa’da oldukça geniş bir göçmen potansiyelinin olduğunu söyleyerek Türkiyeli ve Kürdistanlı örgütlenmelerin azımsamayacak bir ortak mücadele deneyimi olduğu herkesin malumu olduğunu belirtti. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri vesilesiyle Avrupa’da farklı programlar etrafında örgütlenmiş yapıları ve bu yapılardan bağımsız hareket eden aktivistleri ortak bir asgari program etrafında organize edebilme perspektifi ve örgütsel anlayış deneyimlendiğini ifade eden Erdem Başaran, bu deneyim süreci HDK örgütlenmesinden beslenen bir yapılanmayı Avrupa’da da ortak bir çalışma zemininde oluşturabileceği fikriyatını doğurduğunu söyledi./ Hamburg | ANF

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu