Konuşmalar

Meclis’te deprem sonrasında çalışmalarda yer aldığı için işten çıkarılan işçilerin sesi olmaya çalıştık

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Meclis’te 6 Şubat’ta Maraş merkezli 10 ili etkileyen deprem sonrasında yaşanan işçi çıkarmalar ile ilgili söz aldı. Deprem alanında gönüllü olarak çalışan işçilerin işten çıkarıldığını söyleyen Kenanoğlu, Meclis’te onların sesi olmaya çalıştıklarını vurguladı.

 

Konuşma videosu ve tutanak metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

Dönem: 27 Yasama Yılı: 6 Tarih: 2.03.2023 Birleşim: 68 Ham Tutanak Sayfası:47-

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

    ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, depremde kurtulan işçiler, emekçiler işlerinden atılmaktadır. İşten çıkartma yasaklandı ama uygulama öyle değil, tıpkı pandemide olduğu gibi.
Ayrıca, deprem bölgesine gönüllü olarak giden işçiler işten atıldı. İnşaat İşçileri Sendikası, deprem bölgesine gönül olarak giden 30 Akkuyu Nükleer Santrali işçisinin işten atıldığını duyurdu. İşçiler santralin önünde eyleme başladılar. Maraş merkezli depremin etkilediği Antep’te halk evlere girmeye korkarken işverenler işçileri işe çağırıyor. Birçoğu depremzede olan işçiler barınma sorunu ve işten atılma tehdidiyle karşı karşıya.
Tekfen Holding Ceyhan’da depremden on bir gün sonra kalite kontrol mühendisi Cemil Berçin’i işten attı. Evi hasarlı, KYK yurdunda, camide, arkadaşlarının evinde kaldığını söylüyor. “Şimdi öğretmen evindeyim.” diyor ve “İşsiz kalmakla karşı karşıyayım.” diyor. LC Waikiki’den depremzedelere yardım etmek için deprem bölgesine giden ve haksız yere darp edilerek tazminatsız işten atılan Serkan Yılmaz’ın da buradan sesi oluyoruz. Depremde insanlar can derdine düşerken depremi fırsata çevirenleri lanetliyoruz.

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu