Yazılar

Cemevlerine bunun için mi tuğla taşıdık

Cemevlerine bunun için mi tuğla taşıdık

Bugün Ümraniye Kazım Karabekir Cemevinde bir etkinliğe katıldım. Sunucu ve konuşmacılar 6 Mayıs’ın öneminden bahsedip durdular ama Hıdırellez boyutuyla. Acaba Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve yoldaşlarının DEDE diye hitap ettiği Hüseyin İnan Dede’nin katledilişlerinin yıldıönümlerinden haberleri yok muydu?

Bir an unutmuş olabilirler düşüncesiyle bir not yazıp gönderdim okusunlar diye, notu gönderdiğimde gittiği yeri de takip ettim, zaten herşey karşımızda oluyorsu, sahnenin tam karşısındaydım yani.

Notu alan genç sunucu hemen daha büyük ve tecrübeli sunucunun yanına gidip notu ona verdi. Tecrübeli sunucu da bir yöneticiye gösterdi, o diğerine, olmadı Cemevinin Dedesine kadar gittiğini gördüm sonrasını bilmiyorum çünkü ne notu okudular ne de Denizleri ağızlarına aldılar. Şaşırdım ve üzüldüm.

Olan biteni izleyip durdum, aklımdan o anda Deniz Gezmiş ile Hüseyin İnan arasındaki dialog geldi. Bir Ocakzade olan Hüseyin İnan’a yoldaşları “Dede” diye hitap ederdi. İdamları öncesinde Deniz Gezmiş sordu;

– Korkuyor musun Dede?
Hüseyin İnan: Biz korkumuzu Kerbela’da bıraktık Deniz Yoldaş…

Anlaşılan oki Hüseyin İnan’ın idam sehpasına giderken Kerbela’da bıraktığı korkuyu bizim Kazım Karabekir Cemevi yetkilileri iliklerine kadar taşıyorlar.

Neyden korktular bilemedim, AKP Belediyelerinden aldıkları kimi yardımların kesileceğinden mi korktular, etkinliğe katılıp konuşma yapan ve kürsüden iner inmez arkasına bile bakmadan alanı terk eden Ümraniye Kaymakamamından mı?

Bu sorunun cevabını almak için en kısa zamanda Cemevi yönetimini ziyaret edeceğim ve bu eleştirilerimi yüzlerine yapıp sorumun cevabını da isteyeceğim.

Buna hakkım olduğunu düşünüyorum; birincisi önce bir Alevi Can olarak, ikincisi yıllarca Aleviliğe karınca kararınca hizmet etmiş birisi olarak, üçüncüsü de 2008 yılında Kazım Karabekir Cemevine yıkım ekipleri geldiğinde temeline tuğla taşımış ve orada nöbet beklemiş birisi olarak.

Cemeviyle görüşmemden sonra aldığım cevabı yazının altına ilave edeceğim.

Aşk ile

6 Mayıs 2018

Ali Kenanoğlu

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu