Ali Kenanoğlu kimdir?


Ali Kenanoğlu; Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Hubyar Vakfı ve Alevi Bektaşi Federasyonu kurucusu, Evrensel Gazetesi köşe yazarı ve 25. ve 27. Dönem Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekilidir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi, Teknoloji Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu Üyesi, Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyon Üyesi, Deprem Araştırma Komisyon Üyeside olan Kenanoğlu’nun mesleği mali işler sorumlusudur. 1971 yılı Tokat/Almus doğumlu Kenanoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır. Kenanoğlu, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi (İÜ) Sosyoloji bölümünde eğitim hayatını sürdürmektedir.

Meslek hayatında muhasebe ve finansman alanında yöneticilik yapan Kenanoğlu, kooperatifler ve kat mülkiyeti alanlarında deneyime sahiptir. Uzun yıllar Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Boğaziçi Alevi Kültür Derneği ve Alevi Bektaşi Federasyonu gibi birçok Alevi kurumunun kuruluşunda ve demokratik kitle örgütünde yer alıp yöneticilik yaptır. Birçok ulusal ve uluslararası sempozyum, konferans, forum, panel vb. etkinlikte yer alarak Alevilik, din-devlet ilişkileri ve tarihî konular ile güncel siyasi konular üzerine konuşmalar yaptı ve tebliğler sundu. Yine bu konular üzerine birçok tebliğ ve makale kaleme aldı. Kenanoğlu’nun ‘Hubyar Sultan Ocağı ve Beydili Sıraç Türkmenleri’ isimli yayınlanmış bir kitabı da bulunmaktadır.

 

-Yüksek çözünürlüklü fotoğraf galerisi için link >>> https://www.flickr.com/photos/kenanoglu/