Soru Önergeleri

Türkmen Alevi Köyü Kamışçık’a yapılmak istenen mermer ocağıyla ilgili soru önergesine Enerji Bakanlığı’ndan yanıt

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU‘nun Yozgat’ın Çekerek ilçesine bağlı Türkmen Alevi köyü Kamışçık’a yapılmak istenen mermer ocağıyla ilgili verdiği soru önergesine yanıt geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘ndan gelen yanıtta söz konusu sahanın Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından gerçekleştirilen ihale kapsamında 93,84 hektar olarak düzenlendiği belirtiliyor ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusunun sahanın tamamı için değil sadece pasa, stok ve şantiye alanı gibi fiili olarak çalışmaların yürütüleceği alanlar için yapıldığı ifade ediliyor. Enerji Bakanlığı tarafından Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü‘nce anıt ağaç statüsü verilen “Ulukavak”ın mücavir alan dışında kaldığı ve herhangi bir ruhsat sahası içinde yer almadığı da yanıtta aktarılıyor.

Yaşanan soruna dair Kenanoğlu’nun Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na verdiği soru önergesine 27 Haziran 2022 tarihinde gelen yanıtta ise Yozgat Mermer Granit Nakliye Madencilik İnşaat Taahhüt İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından işletilecek alanın 25 hektardan az 24,66 hektar olarak belirlendiği için Tokat ve Yozgat valiliklerince “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararı verildiği söylenmişti.

Soru önergesi ve gelen yanıt aşağıda yer almaktadır.


https://www.alikenanoglu.net/alevi-koyu-kamiscik-mermer-ocagi/ https://www.alikenanoglu.net/mermer-ocagi-soru-onergesi-yanit/  

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu