Faaliyet Raporları

Ağustos Ayı Faaliyetlerimiz

2 Ağustos Cuma;

Adıyaman’ın Kömür Beldesi’nde yaklaşık 9 yıldır faaliyet yürüten 13 adet mermer ocağının belde doğasına verdiği zarar hakkında İçişleri Bakanlığı’nın yanıtlaması talebiyle hazırlamış olduğumuz soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sunduk. Mermer elde etmek amacıyla mermer ocaklarında gerçekleştirilen kontrolsüz patlamalar, belde sınırları içerisinde bulunan dere yataklarını tıkamış ve buna bağlı olarak da Kömür Beldesi sakinlerinin yıllar boyunca içme suyunu tedarik etmek amacıyla faydalandığı su kaynakları kullanılamaz hale gelmiştir. Bununla birlikte ocakların, beldedeki otlak alanlarının sınırları içerisinde kurulmuş olması beldede yürütülen hayvancılık faaliyetini olumsuz yönde etkilemiş, deyim yerindeyse beldedeki hayvancılık faaliyetleri ocakların otlak alanlarını işgal etmesinden ötürü bitme noktasına gelmiştir. Diğer yandan, su kaynaklarının bulunduğu alan Alevi ziyaretgahı olma niteliği taşımaktadır. Mermer ocaklarının faaliyet yürütmeye başladığı son 9 yıl öncesine kadar düzenli aralıklarla ziyaret edilen bu alan, mermer ocaklarının yol açtığı tahribattan ötürü artık ziyaret edilemez durumdadır.

3, 4 Ağustos Cumartesi, Pazar;

Partimizin 40 il ve 7 bölgede düzenlediği yerel örgütlenme konferanslarının ardından Amed’de düzenlenen ve 2 gün süren HDP 1. Merkezi Örgütlenme Konferansı’na katıldım.

 

15, 16, 17 Ağustos;

Parti heyetimizle birlikte Hace Bektaş Veli’yi anma etkinliklerine katılmak üzere Hacıbektaş’ta düzenlenen törenlere katıldık.

 

19 Ağustos Pazartesi;

18 Ağustos’u 19 Ağustos’a bağlayan gece Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerimize gece yarısı operasyonuyla (tekrardan) kayyımlar atandı. Konudan haberdar olmamızla birlikte izleyeceğimiz yol haritası üzerine milletvekili arkadaşlarımızla birlikte partimizin genel merkez binasında acil gündemli toplantı gerçekleştirdik.

20 Ağustos Salı;

Parti genel merkezimizde gerçekleştirdiğimiz toplantıda aldığımız karar neticesinde kayyım hukuksuzluğunu protesto etmek ve koltukları işgal edilen belediye başkanlarımızla dayanışmak üzere Van’a doğru yola çıktık.

21 Ağustos Çarşamba;

Kayyım hukuksuzluğuna karşı yükselen protestolara katılmak üzere Van sokaklarındaydık. Çok yoğun polis ablukası ve saldırısı altında gerçekleştirdiğimiz protestolara Van halkı da desteklerini sundu. Protestolar sırasında çok sayıda arkadaşımız ağır polis şiddetine maruz kalırken yine çok sayıda arkadaşımız da göz altına alınarak uzunca bir süre boyunca göz altında tutuldular.

22 Ağustos Perşembe;

Van’daki kayyım protestolarımıza Pazar günü de devam ettik. Van halkıyla buluşmamıza engel olmaya çalışan polis, çok sayıda arkadaşımızı darp ederken yine göz altı yapmaktan da geri durmadı.

27 Ağustos Salı;

Anayasa görüşmeleri  kapsamında grup başkanvekilimiz Saruhan Oluç’un da yer aldığı parti heyetimizle birlikte ilk olarak CİSST TCPS (Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nin “Türkiye Hapishaneler Enformasyon Ağı)’yi ziyaret ettik. Bu ziyaretimizin ardından yine aynı kapsamda GÖÇ-DER’i ziyaret ettik.

Ziyaretlerimizin yanı sıra, Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle Türkiye’ye göç etmiş Suriyeliler hakkında 5 ayrı bakanlığın yanıtlaması talebiyle 5 ayrı soru önergesini işleme soktuk. Kamuoyunda yaşanan tartışmaların ve Suriyeliler aleyhinde gelişen saldırıların önde gelen bir sebebinin de Türkiye sınırları içerisinde yaşayan Suriyeliler hakkında doğru bilgi erişiminin mümkün olmamasından kaynaklı olduğunu savunduğumuz önergelerde, tartışmaların güzergahını değiştirmek ve saldırıların önüne geçmek amacıyla doğru bilgi erişiminin bir an önce sağlanması gerektiğini ifade ettik.

Aynı gün, İstanbul’da otoyol ve köprülerde bulunan kameralı gizli/turnikesiz gişelerle sürücülerden ücret alındığı iddiaları hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlaması talebiyle hazırladığımız soru önergesini de TBMM Başkanlığı’na sunduk. Önergede, kamuoyunda gerçekleşen tartışmalarda, kameralı gizli gişelerden geçen sürücülerden bilinen/görünen turnikeli gişelerin aksine farkında olmadan ücret alındığının iddia edildiğini belirttik.

28 Ağustos Çarşamba;

Anayasa görüşmeleri kapsamında gerçekleştirmiş olduğumuz ziyaretlerimizin bugünkü ilk durağı Okmeydanı’nda bulunan Mahalleler Birliği’ydi. Bu ziyaretimizin ardından parti heyetimizle birlikte Kadıköy’de HADİG (Hemşin Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği)’ine bir ziyaret gerçekleştirdik.

29 Ağustos Perşembe;

İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’ye göç eden ve geçici göçmen statüsü altında yaşayan Suriyelilere tanınan istisnai vatandaşlık hakkı üzerine geliştirilen tartışmalardan hareketle konuyu aydınlatmaya yönelik hazırladığımız soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sunduk. Önerge kapsamında, kamuoyunda ileri sürülen iddialara göre istisnai vatandaşlık hakknın, bakanlıkça açıklanan ön-başvuru sürecine/hukuki prosedürlerine riayet edilmeden hukuk dışı bir şekilde işletildiğini; bir diğer deyişle, bu hakkı elde eden kişilere, herhangi bir başvuruda bulunmamış olmalarına rağmen bakanlık tarafından kendileriyle irtibat kurularak geçici koruma statüsünden istisnai vatandaşlık’a “terfi” ettiklerinin bildirildiklerine dikkat çektik.  

Günün ikinci bölümünde, 1 Eylül günü Kartal Meydanı’nda gerçekleştirilen 1 Eylül Dünya Barış Günü Mitingi’ne çağrıda bulunmak üzere partili arkadaşlarımızla birlikte önce Küçükçekmece, ardından Şirinevler ve son olarak da Esenyurt ilçesi sokaklarındaydık.

30 Ağustos Cuma;

Bağcılar ilçe örgütümüzle birlikte Bağcılar’a bağlı Yenimahalle sokaklarında 1 Eylül mitingine çağrı çalışmalarına devam ettik.

31 Ağustos Cumartesi;

Gün içerisinde ilk olarak Bahçelievler ilçe örgütümüzle birlikte Avcılar bölgesinde yürüttüğümüz 1 Eylül Dünya Barış Günü Mitingi çağrısının ardından Avcılar ilçe örgütümüzle birlikte soluğu Avcılar sokaklarında aldık.

Günün son bölümünde Matem Orucu’nun ilk gününde Beşiktaş Cemevi’nde oruç açımı için Can’larla bir araya geldik; lokmalarımızı paylaştık.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu