Konuşmalar

AİHM Kararlarına Rağmen Cemevlerinin İbadethane Statüsü Hâla Tanınmıyor

HDP İstanbul Mv. Ali Kenanoğlu, 12 Aralık 2018 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bütçesi üzerine yapmış olduğu konuşmada, AİHM tarafından alınan cemevi kararına ilişkin iç hukukta henüz bir değişimin söz konusu olmadığını belirtmiştir. 

2002 yılında alınan bakanlar kurulundan bu yana yaşananların dökümünü yapan Kenanoğlu, şunları söylemiştir: 

Bu Bakanlığın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bir de Alevileri doğrudan ilgilendiren bir meselesi var arkadaşlar. Bu da aslında, 12 Nisan 2002 yılında Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli…
Şimdi, burada Bakanlar Kurulunda bir karar alınıyor ve bu dönemde cemevleri ibadethane kapsamı dışarısına çıkarılıyor Bakanlar Kurulu kararıyla. Bu durum karşısında cemevlerine elektrik faturaları kesilmeye devam ediyor. Camiler, kiliseler, havralar, sinagoglar ibadethane kapsamında tutuluyor, buralar elektrikten ve benzeri giderlerden muaf tutuluyor ancak 12 Nisan 2002’de alınan kararla cemevlerine elektrik faturası gönderilmeye devam ediyor. Bülent Ecevit ve Devlet Bahçeli döneminde uygulanan bu karar on altı yıldır ortadan kaldırılmıyor, yenisi alınmıyor ve AKP iktidarı da on altı yıldır cemevlerini ibadethane kapsamına almadan uygulamasını sürdürüyor. Bu konu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar gitti,Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde, Alevilerin haklı olduğu ortaya çıktı, cemevlerinin ibadethane kapsamında olduğu söylendi. Buna rağmen Hükûmet, yine AİHM kararını tanımadı ve şu anda yine cemevlerine elektrik faturası gelmeye devam ediyor.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu