ManşetYazılar

AKP’yi Kürtler mi besliyor Türkler mi?

AKP’yi Kürtler mi besliyor Türkler mi?

Özellikle 7 Haziran seçimleri esnasında kendisini sosyal demokrat ve/veya Ulusalcı olarak tanımlayan insanlarla Kürtlerin oy tercihleri üzerine çokça tartışmalar yaşamıştık.

Bu arkadaşlar sürekli AKP’yi Kürtlerin beslediğini ve Kürtlerin çoğunlukla AKP’ye oy verdiklerini HDP’ye ve/veya Kürt temsiliyetinin bulunduğu partilere ise az oy verdiği, vereceğini söylemekteydiler.

Şu günlerde 16 Nisan referandum oylamasına giderken yine aynı kesimde bu tür söylemler baş göstermeye başladı. Yine Kürtlerin AKP’nin istediği yönde oy kullanacağını söyleyenlerin yarattığı bilgi ve algı kirliliği üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim.

%10 barajının olduğu ve HDP’nin olmadığı ve seçime parti olarak girilmeyen seçimlerde Kürtlerin yoğun yaşadığı illerden AKP’nin en çok milletvekili çıkarttığı bir gerçektir. Ancak bunun nedeni oy vermeyi düşündükleri partinin parti olarak seçime girmemesi ve bağımsız adayların bir seçim bölgesindeki organizasyon zorluğundan kaynaklıdır.

Tabi bunun yanı sıra HDP öncesinde ve özellikle de AKP’nin ilk iki dönemindeki yürüttüğü liberal siyasetten kimi Kürtlerin AKP’yi desteklediğinide biliyoruz.

Kürt seçmenin hassasiyetlerini ve taleplerini dikkate alan bir parti ilk defa seçimlere parti olarak girmeye karar verdiği seçim 7 Haziran seçimleridir.

7 Haziran seçimlerinde AKP bölgede tabela partisine dönmüştür. Diyarbakır’da 11 milletvekilinin 10 unu HDP alırken sadece 1 tanesini AKP alabilmiştir. Diğer illerde ise AKP neredeyse sıfır çekmiştir.

7 Haziran’dan sonra Kürt illerinde yaşanan çatışmalı ortamda 1 Kasım seçimlerine gidilmiş ve sonuçların büyük oranda bölgede değişeceği umulmuştur. Ancak tüm olumsuz koşullara rağmen sonuç büyük oranda değişmemiştir. Çok değişikliğin olduğu iller Arapların yoğun yaşadığı Siirt, Urfa gibi illerde olmuştur.

Şimdi ben size AKP’yi Kürtlerin mi yoksa Türklerin mi beslediğini göstermek için çatışmalı bir süreçte yapılan 1 Kasım ve öncesindeki 7 Haziran 2015 seçim sonuçlarıyla örnekleme yapacağım. Ayrıca bu iki seçimden önce yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi ve yerel seçimi Türkiye sonuçlarının grafiğini de buraya koyarak sonuca bakacağız.

Kürtlerin yoğun yaşadığı 6 il ile Türklerin yoğun yaşadığı 6 ili örnek olarak buraya koyup sonuç olarak ta Türkiye haritasındaki dağılımı göstereceğim.

Aşağıda verdiğimiz grafiklerdeki illerin sonuçlarına baktığımız zaman AKP’yi besleyen seçmenin Kürt seçmeni değil Türk seçmeni olduğunu çok net bir şekilde görüyoruz.

Bu gerçeği görüp tepeden bakan bir üslupla Kürt halkını yargılamaktan vazgeçelim. Bu tepeden bakmacı üslubun Kürtleri AKP’ye daha fazla yaklaştırdığını bilelim. Tıpkı CHP’ye oy veren Alevilere “celladına aşık Aleviler” denilmesinin yarattığı ters etki gibi bir etki yarattığının farkında olalım.

Siyaseti sosyolojik nedenleriyle irdelemeyip sadece suçlayıcı üsluplar kullananlar hem itici hem de ayrıştırıcı olmaktan başka bir sonuca ulaşamıyorlar.

Kürtlerin CHP’ye oy vermemesinin sorumlusu Kürtler değildir, Kürtlerden oy alamayan CHP’dir, yani CHP’nin politikalarıdır.  Yine Alevilerin CHP’ye ve HDP’ye oy vermesinin sorumluluğu da Alevilerde değildir. Alevilerden oy alamyan AKP ve MHP Alevilerden neden oy alamayışının nedenini yürüttüğü, savunduğu politikalarda aramalıdır.

KÜRTLERİN YOĞUN YAŞADIĞI 6 İL

TÜRKLERİN YOĞUN YAŞADIĞI 5 İL

7 HAZİRAN TÜRKİYE SONUÇLARI

1 KASIM TÜRKİYE SONUÇLARI

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu