Konuşmalar

Kenanoğlu, Dersim Dernekleri Federasyonu’nun 32 yıldır düzenlediği pikniğin yasaklanmasını TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Dersim Dernekleri Federasyonu’nun (DEDEF) 32 yıldır düzenlediği pikniğin İstanbul Valiliği tarafından yasaklanmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda gündeme getirdi. İktidarın artık uygulamak istediği yasaklara gerekçe dahi sunmadığını belirten Kenanoğlu, “Zaten ekonomik zorluk çeken halkın bir araya gelişini, bu tür pikniklerin, konserlerin yasaklanmasını kınıyorum ve yasakçı zihniyeti de buradan lanetliyorum.” dedi.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 5 Tarih: 24.05.2022 Birleşim: 93 Ham Tutanak Sayfası: 25

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, iki yıldır pandemi nedeniyle bir araya gelemeyen yöre dernekleri, baharın gelişiyle birlikte konserler, piknikler organize etmeye ve bu şekilde bulaşmalar yapmaya başladılar. Bunlardan birisini de İstanbul’da yaşayan Dersim Dernekleri Federasyonu yapmak istedi. Otuz iki yıldır yaptıkları ve bugüne kadar hiçbir olay, hiçbir sorun meydana gelmeyen pikniğin 33’üncüsünü kaymakamlık yasakladı. Eskiden yasaklar için bir gerekçe arayan iktidar ve onun memurları artık hiçbir gerekçeye bakmaksızın “yasak” deyip geçiyorlar. Bu şekilde keyfi olarak birçok konser ve piknik yasaklanıyor. Zaten ekonomik zorluk çeken halkın bir araya gelişini, bu tür pikniklerin, konserlerin yasaklanmasını kınıyorum ve yasakçı zihniyeti de buradan lanetliyorum.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu