ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Mersin/Erdemli’deki Limon Üreticilerinin İsyanını Meclis’e Taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Mersin’in Erdemli ilçesindeki yaklaşık 200 limon üreticisinin, limon ihracatının kısıtlanmasına olan itirazlarının giderilmesi ve sorunlarının çözümü için hangi tedbirlerin alınacağı ile ilgili yanıtlanması istemiyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

  

Aşağıda belirtilen soruların Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

     

 

 

 

Mersin’in Erdemli ilçesinde yaklaşık 200 limon üreticisi, limon ihracatının kısıtlanmasına olan tepkilerini Mersin-Antalya D-00 karayolunda eylem yaparak ortaya koymuşlardır.

Limona getirilen ihracat kısıtlamasını protesto eden yaklaşık 500 üretici, stokçu değil üretici olduklarını, ürettikleri limonun kendilerinde 3-4 lira, halde 5 lira büyük marketlerde ise 15′ liraya satıldığını açıklarken, limon üreticisinin perişan durumda olduğunu, üreticilerin 20-30 kişi olmadığını, limon hasadının 3 ay sürdüğünü ancak bir yılda tüketildiğini, limonun 12 ay satılıp tüketilmesi için stok yapılmasının gerekli olduğunu, 3 ayda bu limonların bitirilemeyeceğini, ihracatın yasaklandığını, dış piyasanın kalmadığını, Rusya pazarının bittiğini ifade etmektedirler.

Çaya ve fındığa destek olduğunu limona ise kısıtlama getirmesine anlam veremediklerini, gelecek sene ihracat yapmak isteseler bile bunun olamayacağını, bu durumdan 3 Bin insanın mağduriyet yaşadığını, şu anda 200 Bin ton limonun çürümeye terk edildiğini, 2 TL’ye düşen limonu kimsenin tüketmeyeceğini, limonların depoda çürüyeceğini beyan etmektedirler.

Bu taleplerini dile getiren limon üreticileri Jandarma tarafından müdahale edilerek dağıtılmıştır.

Bu bağlamda;

  1. Limon üreticilerinin bu talepleri neden karşılanmamaktadır?
  2. Limon üreticisinin stok yapmasına izin verilmemesinin gerekçesi nedir?
  3. Limon ihracatına neden yasak uygulanmaktadır?
  4. Limon üreticisine getirilen bu kısıtlamalar kaldırılacak mıdır?
  5. Depolarda bekletilen 200 bin ton limon çürümeye mi terk edilecektir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu