Soru Önergeleri

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Almanya, Alevilere 30 milyon Euro destek verdi” iddiasının Almanya tarafından yalanlanması Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Almanya, Alevilere 2019 yılında 30 milyon Euro destek verdi” iddiasının Almanya tarafından yalanlanmasını Meclis gündemine taşıdı. Almanya Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut’un Almanya İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesiyle yalan olduğu belgelenen iddiaya ilişkin Kenanoğlu, “Cumhurbaşkanlığı makamı doğru olmayan bu beyanatı nedeniyle Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ve Almanya Alevi örgütlerinden özür dileyecek midir?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından Anayasanın 98. Ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 04/12/2021 tarihinde Siirt’te katıldığı bir televizyon programında Almanya’daki Alevi hareketini hedef alarak “Alman devleti bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon Euro bunlara parasal destekleri de olmuştu” söyleminde bulunmuştur.

Bu açıklama üzerine, Almanya’da yaşayan Aleviler ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) bu beyanın doğru olmadığını söyleyerek tepkilerini ortaya koymuşlardır.

Diğer taraftan bu konu, Almanya’da yaşayan Sol Partiden (Die Linke) Milletvekili seçilen Sayın Gökay Akbulut aracılığıyla Alman Federal Parlamentosuna taşınmış ve Erdoğan’ın iddiasının doğru olup olmadığı bir soru önergesi ile sorulmuştur.

Alman Federal Parlamentosunun Gökay Akbulut’un soru önergesine verdiği 13/01/2022 tarihli cevap ile Alevi örgütlerinin 30 milyon Euro para almadığı belgeleriyle ortaya konulmuştur.

Bu durumda;

  1. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Alman devleti bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon Euro bunlara parasal destekleri de olmuştu” söyleminin doğru olmadığı belgeleriyle ortaya çıktığına göre; Cumhurbaşkanlığı makamı doğru olmayan bu beyanatı nedeniyle Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ve Almanya Alevi örgütlerinden özür dileyecek midir?

Sol Partili Federal Milletvekili Gökay Akbulut’un Erdoğan’ın açıklamalarına ilişkin verdiği soru önergesine Almanya Federal İçişleri Bakanlığı’ndan gelen yanıt

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu