ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Fahrettin Altun’un Boğazda Ucuza Kiraladığı Arsayı Meclis Gündemine Taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU,  Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde bulunan Kuzguncuk’ta vakıflara ait arazinin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından aylık 258 TL’ye kiralanması ile ilgili yanıtlanması istemiyle Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY’a Soru Önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

  

Aşağıda belirtilen soruların Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY  tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

                                                                                         

 

 

 

Kamuoyuna yansıyan haberlere göre, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde bulunan Kuzguncuk’ta vakıflara ait araziyi aylık 258 TL’ye kiraladığı ortaya çıkmıştır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 8 Nisan 2020 tarihinde gerçekleşen ihalesinde, Fahrettin Altun’un söz konusu arsa için en yüksek teklifi verdiği açıklanmıştır.

Arazi kiralama ihalesinde en yüksek teklifi verdiği belirtilen Altun’un, söz konusu araziyi yıllık 3 bin 100 liraya 10 yıl süreyle kiraladığı belirtilmektedir. Arazinin 10 yıllık toplam kiralama bedeli ise 31 bin lira etmektedir.

Söz konusu haberlerde, 13 Nisan 2020 tarihinde başlayan kiralamanın 12 Nisan 2031 tarihinde sona ereceği, kiralama amacının arsa – bahçe görünen toplam 241 metrekare arsanın aylık kirasının ise yaklaşık 258 lira ettiği, kiranın her ay peşin ödeneceği öğrenilmiştir.

Vatandaşlarımızın açlık ile Koronavirüs arasında sıkıştığı bir dönemde, alınan tedbirler nedeniyle çok sayıda ihale ertelenirken, yine vatandaşların çivi dahi çakamadığı bir bölgede Hazine arazisi olan ve ikinci derece tarihi eser statüsünde dokunulmazlığı bulunan bir alanın böylesine düşük fiyata ihale edilip Fahrettin Altun’un kendi bahçesine dâhil edilmesini anlamak mümkün değildir.

Bütün bunlara göre;

1- Söz konusu ihale için kamuoyuna tarih/gün/saat olarak duyuru yapılmış mıdır?

2- İhale bedeli hangi kriterlere göre tespit edilmektedir?

3- İhaleye başka kimler katılmıştır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu