Konuşmalar

Kenanoğlu: #Soma sonrasında gerekli tedbirler alınsa #Amasra yaşanmazdı!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Bartın Amasra’da 41 madencinin yaşamını yitirdiği maden katliamı sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kurulan araştırma komisyonu görüşmelerinde konuştu. 2013 yılında 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı sonrasında kurulan Meclis araştırma komisyonunu hatırlatan Kenanoğlu, “Soma sonrasında gerekli tedbirler alınsa Amasra yaşanmazdı!” dedi.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır. 


2.11.2022 tarihli (10 / 6598, 6599, 6600, 6601, 6602, 6603, 6604, 6605) Esas Numaralı Meclis Araştırması Komisyonu

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, sayın vekiller, değerli üyeler ve hazirun; hepinizi saygıyla selamlıyorum. Ben Ali Kenanoğlu; HDP Grubu adına Serpil Kemalbay Vekilimizle birlikte buradayız ve söz aldık.

Öncelikle, hayırlı olmasını temenni ediyoruz. İnşallah, arzu ettiğimiz sonuçları alırız ve bu tür faciaların bir daha yaşanmamasını sağlayacak tedbirler ve kararlar alarak Komisyon raporlarımızı çıkartırız ve bu kararları uygularız, bir daha bu tür facialar yaşanmaz.

Öncelikle, bu toplantının yapılış usulüyle ilgili bir eleştirimiz var, onu iletmek isteriz. Birinci toplantı, sanırım Genel Kurulda okunup hemen ayın 25’i akşamı yapılmış, dolayısıyla iletişimsizlikten kaynaklı bir bilgimiz olmadı. İkincisi, hemen bir gün sonra, çarşamba günü saat on dörde konuldu ve herhangi bir bilgi aktarılmadan, sabahleyin bir telefonla danışmanlarımıza bildirilmişti. Kabul edersiniz ki hepimiz sadece Ankara’da bulunmuyoruz, farklı bölgelerde çalışma periyotlarımız var, çalışmalarımız var. Buradan kaynaklı olarak da bu Komisyonun son derece önemli olduğunu biliyoruz ve bu toplantıları takip etmek istiyoruz. O nedenle eğer en az bir gün öncesinden bildirilirse biz de ona göre yola çıkar, geliriz ve bu toplantıda bulunuruz, bunu ifade edeceğim.

Diğer taraftan şunu söyleyeyim: Tabii ki ön yargılı, peşin yargılı bakmıyoruz meseleye ama elimizde bir Soma faciası, yaşanan katliam ve bununla ilgili oluşturulmuş bir rapor var. Dolayısıyla Soma faciasından sonra oluşturulan Komisyonun çıkarmış olduğu önerilerin ne derece gerçekleştirildiği, gerçekleştirilmediyse neden gerçekleştirilmediği bence bu Komisyonun öncelikli olarak ilk görevi bu olmalı. Şunun için söylüyorum: Soma Raporu’nda 131 maddede ortaklaşıldı ve bu 131 maddede partiler, tüm gruplar ortaklaşıyor ve bu 131 maddenin 111’inde de ortak öneri var. Bu 111 ortak öneri yerine getirilmiş olsaydı şu anda belki bu Komisyonu toplamaya dahi hiç gerek kalmazdı, bu konuları konuşmaya gerek kalmazdı, bu kadar da can kaybı yaşanmazdı. Ben, daha önce, Deprem Araştırma Komisyonunda da bulundum, başka komisyonlarda da bulundum; çok önemli çalışmalar üretiyoruz yani katılan her arkadaş özverili çalışma yapıyor, çok önemli veriler ortaya çıkarıyoruz, çok önemli öneriler ortaya çıkarıyoruz, her bir milletvekili bu gayretle çalışıyor, bundan yana zerre kuşkumuz yok ama sonuç itibarıyla hiçbir şey yapılmıyor. Örneğin, Deprem Araştırma Komisyon Raporu’nu biz bir haftadır inceliyoruz, öneriler kısmını inceliyoruz, bununla ilgili bütün bakanlıklara da soru önergeleri verdik fakat bu Deprem Araştırma Komisyon Raporu’nun sonuçları da kararlaştırılmadı, kanunlaştırılmalı, çıkarılması gereken yönetmelikler çıkarılmadı, sadece tozlu raflarda duruyor, raflarımızı koyduk hepimiz. Bu anlamıyla, bu Komisyonun öncelikle Soma Raporu’nu inceleyip o rapordaki önerilerin ne kadarı yerine getirilmiş, ne işe yaramış, getirilmeyenler niye getirilmemiş bunu araştırılmasını talep ederiz.

Ayriyeten bir davet listemiz de olacak, size onu ilettik Sayın Başkan, onu da iletiyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz hepinize, kolay gelsin.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu