Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Gökhan Güneş’in kaçırılması Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, 20 Ocak 2021 tarihinde İstanbul İkitelli’den Başakşehir’e işine gitmek için otobüse binen ve indiği durakta kendisini bekleyen bir grup kişi tarafından kaçırılan Gökhan Güneş hakkında olayın üzerinde geçen 5 günün sonunda kaçırılma anına ait kamera kayıtları olmasına rağmen resmi bir açıklama yapılmamasına tepki göstererek durumu Meclis’e taşıyarak konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU‘ya soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından Anayasanın 98’ inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

İstanbul Başakşehir’de iş yerine gittiği sırada bir grup tarafından önü kesilerek bir araca bindirildiği görüntüleri ortaya çıkan Gökhan Güneş’ten 20 Ocak’tan beri haber alınamamaktadır.

İkitelli’den Başakşehir’de bulunan iş yerine gitmek üzere 20 Ocak 2021 Çarşamba günü otobüse binen Gökhan Güneş, otobüsten indiği sırada bir grup tarafından kaçırılmıştır.

Caddeyi gören kamerada, Gökhan Güneş’in Şehit Abdülselam Özatak İlköğretim Okulu durağında indiği an ve indikten sonra önünün kesildiğini görülmektedir.

Kaydedilen görüntülerde otobüs güzergahı yolunun karşısında duran bir araçtan 3 kişi inerek Güneş’in indiği durağa geliyor ve durakta bekleyen başka bir araçtan inenlerle birlikte Gökhan Güneş’in etrafı sarılıyor ve araca bindiriliyor.

Görüntülere ulaşan Güneş’in ailesi kayıtları polise götürmüştür. Gökhan Güneş için, Gökhan Güneş’in babası İbrahim ve halası Zübeyde üç gün boyunca kayıp başvurusunu yaptıkları İkitelli Karakolu’na günde birkaç kez gitmişlerdir.

Karakoldaki görevli dosyayı inceleyen polisin 22 Ocak sabah saatlerinde geleceğini söylemesi üzerine baba İbrahim Güneş ve hala Zübeyde Güneş sabah saatlerinde tekrar İkitelli Karakolu’na gitmiştir.

Gökhan Güneş’in kaçırılma anını gösteren kamera kayıtları incelenmiş ve aliye polis tarafından “Çocuğunuz suçsuz değilmiş, hakkında üç ayrı dosya var”  yanıtı verilmiştir.

Gökhan Güneş’in kardeşi Nurhayat Güneş, Gökhan’ın 2 sene önce de gözaltına alındığı ve kendilerine 1 gün geçtikten sonra haber verildiğini, sürekli takip edildiğini, daha önce de kaçırılmak istendiği ifade etmektedir.

Diğer taraftan, Gökhan Güneş için, jandarma istihbaratı Tokat’ta yaşayan amcayı arayarak “Gökhan buraya mı geldi?” diye sorduğu bilinmektedir.

Buna rağmen kaçırılan Gökhan Güneş’in ablası Gülhayat Güneş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden görüştüğü bir müdürün, kardeşini kendisine en kısa sürede teslim edileceğini, “Gökhan’ı muhtemelen TEM almıştır. Birkaç güne bırakırlar” dediğini aktarmaktadır.

Bütün bu ikili beyanlara rağmen, Gökhan Güneş’in nerede olduğu, gözaltında olup olmadığı, Avukatlarına, ailesine ve kamuoyuna resmi olarak açıklanmamaktadır?

Gündüz vakti herkesin gözü önünde 90’lı yılları aratan bir kaçırılma olayı Türkiye’de birçok kayıp vakasına karşı İçişleri Bakanlığı’nın sessizliğini koruduğu olayları tekrar anımsatmaktadır.

Bu bağlamda;

1- Gökhan Güneş’i kimler kaçırmıştır? Gökhan Güneş nerededir?

2- Her yerde mobeselerin bulunduğu, kaçırılma anı kamara kayıtlarında olan bu olay neden aydınlatılmamaktadır?

3- Kamaralara yansıyan kaçırılma anındaki kişiler neden tespit edilememektedir? Araçların plakasının tespiti için neden çalışma yapılmamaktadır?

4- İçişleri Bakanlığı 5 gündür bu kaçırılma olayı ile ilgili neden bir açıklama yapmamaktadır?

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu