Konuşmalar

HDP’LİLER DEMOKRATİK SİYASETİN DIŞINA ATILMAK İSTENİYOR.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, HDP’nin demokratik siyasetin dışına atılmak istendiğini, oysa demokratik siyasetin çözüm alanı olduğunu TBMM kürsüsünden dile getirdi.

Konuya ilişkin tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


    ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

    Kanun üzerinde ve maddeler üzerinde, gerek bütünü üzerinde gerekse bölümler üzerinde partimiz adına görüşler ifade edildi. Biz de bu vesileyle kimi konularda kendi görüşlerimizi ifade etmek isteriz.

    Biraz önce haberini aldık, parti meclis üyemiz Bülent Uyguner tutuklanmış ve şu anda gözaltında bulunan parti meclis üyelerimiz de var. Şu an HDP’nin seçim yapacağı, genel kurul yapacağı illerde bu genel kurul öncesinde operasyon düzenlemek bir rutin hâline dönüştü ve uzun zamandır, 2019 içerisinde özellikle, genel kurul yapacağımız illere yönelik böyle operasyonlar var. Yani genel kurul yapmak partinin Anayasa gereğince de yasalar gereğince de zorunlu bir durum. Ama partiyi etkisiz hâle getirmek ve demokratik siyasetin dışına atma girişimleri konusunda elinden gelen bütün fırsatlar değerlendiriliyor anladığımız kadarıyla.

    Şunu ifade etmek isterim Değerli arkadaşlar: Burada, HDP’nin demokratik siyasetinin dışına itilmesi kısa vadede iktidar blokunun, iktidar gruplarının hoşuna gidebilir, işine de gelebilir, ancak şunu ifade edeyim, yani HDP içerisinde siyaset yapan, milletvekili olan bir Türk, bir Türkmen olarak, birliğimiz, bütünlüğümüz, ortak vatanda kardeşçe yaşamamız için bizim konuşmaya ve demokratik siyasete ihtiyacımız var. Eğer bizler Parlamento olarak, Parlamentonun üyeleri olarak demokratik siyasetin kanallarını kapatırsak insanların başka türlü yollara yöneleceğini de unutmamamız gerekiyor. Şimdi, bakıyoruz, kısa vadede şöyle hoşumuza gidiyor olabilir: Şu anda tek adam rejimine karşı ortak bir muhalefet bloku oluşmuş. Bu blok, birbirinden haberi de olmayan bir blok aslında, çoğu kez birbiriyle hiç görüşmeyen, yan yana durmayan partilerden, hareketlerden de oluşuyor zaman zaman ve şu anda siz şunu çok iyi biliyorsunuz ki bu bloku dağıtmadan yapılacak ilk seçimde kazanma şansınız yok. Tek şansınız, bu tek adam rejimi karşısında parlamenter demokrasiyi isteyen ve kendiliğinden oluşan bu blokun dağıtılması gerekiyor, sizin açınızdan ve burada kendinize kurban seçtiğinizde, en kolay, HDP. HDP’yi kriminalize etmek, HDP’yi terörize etmek, bunun üzerinden bir ayrıştırma sağlamak ve muhalefet blokunu dağıtmak en kolay yöntem. Bu anlamıyla bu kısa vadedeki tutum, kısa vadedeki sonuçlar sizin işinize gelebilir, hoşunuza gidebilir ama inanın uzun vadede bu durum, ortak yaşamımıza, birlikte kardeşçe bu ülkede yaşamamıza, çoluğumuzun çocuğumuzun geleceğine yönelik çok ciddi bir sıkıntı ve sorun oluşturuyor. Demokratik siyaset çözüm alanı, bizim konuşarak bütün bu konuları çözmemiz gereken alanlardır. Şunu biz biliyoruz: Şu anda HDP’ye yönelik bütün tavır ve tutumlar 2014 MGK kararları gereğince yapılıyor; onun gerisi hikâyedir, gerisi iftiradır, gerisi yalandır. O MGK’da alınan kararlar bire bir uygulanmaya devam ediyor.

    Şimdi, sizin o yalan ve iftiralarınızı da bu havuz medyanız allayıp pullayıp halka sunuyor ve oradan bir algı oluşturmaya çalışıyor.

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu