Yazılar

İslam ve Cem ayini

Adana’da Cemevini basan üç beş genç meczup Cem ibadeti yapan cemaate Kuran ve parmak sallayarak; “Sizi İslama davet ediyoruz, Kuran’da böyle bir ibadet yok” dediler. Böylelikle hem inançsal olarak “İslamı tebliğ” görevlerini yerine getirdiler hem de salladıkları parmaklarla dindar nesil olarak siyasi görevlerini yerine getirdiler!
Şimdi bunun gibi üç beş Alevi genci de çıkıp meczupluk ederek bir Camiyi bassalar ve “Ey namaz kılanlar, bu yaptığınız Yezit’in İslamıdır, bu Emevi İslamıdır, bundan vazgeçin ve İslamın özüne dönün, siz o Kuran’a değil Kuran-ı natık’a kulak verin, telli Kuran’ın deyişlerine inanın” deseler bu ülkede neler yaşanırdı? Neler yaşandığını, böyle bir basma olayı gerçekleşmeden dedikodusunun yapılmasıyla çıkan katliamlardan biliyoruz.

Cumhuriyet döneminde gerçekleşen Alevi katliamları “Kızılbaşlar camiyi basmış” yalanları ve yaygaraları ile başlayıp devam etmiştir. Yani üç beş Alevi meczup hiçbir zaman olmadığı halde hep varmış gibi davranılarak Kızılbaş Alevi toplunun katliamına gerekçe oluşturulmuştur. Yüce devletimiz ya bu katliamlara ortam hazırlamış, ya bizzat içerisinde yer almış ya da katilleri koruyarak tarafını belli etmiştir. Şimdi böyle bir meczupluk oluverse, zaten başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm devlet ve hükumet erkanı “hadlerini bildirin” diyerek dindar ve kindar tosuncuklara istikameti işeret ederlerdi. Tabi bu istikameti sadece sokaktaki üç beş zibidinin görmesiyle iş son bulmaz, yüce devletimizin kahraman adalet mekanızmasındaki savcılar da harekete geçer, varsa çalıştığı bir işi, iş yeri anında oralardan da tepelerine binilirdi.
Diyanet İşleri Başkanlığı ve hükumet yetkililerinin korktuğu “kırmızı çizgi”, Alevilerin ibadet olarak gördüğü ve cemevlerinde eda ettikleri Cem ibadetinin yazılı Kuran’da olmamasıdır. Böyle bir şey olmayınca Alevilik otomatikman İslam dışında özgün bir inanç oluveriyor. Bizim İslam dışıcı Alevilerin temel dayanaklarının başında da bu yer alıyor, yani Alevi inancındaki rituellerin Kuran’da yer almaması. Gerçi bizim İslamcı Aleviler duruma farklı bir açıklama getirip “İslam’ın özü biziz, esas onlar bunu yanlış biliyor, “Kuran’da ne namaz var ne de ramazan” demektedirler.

Alevi inancının olmazsa olmaz ibadet esaslarından olan Cem’in çok farklı türleri vardır. Cem sadece haftanın belirli bir günü Alevilerin bir araya gelerek Allah’ı zikrettikleri ve semah döndükleri bir ibadet değildir. Cemin işlevine göre çeşitleri vardır. Görgü Cemi, Abdal Musa (Birlik) Cemi, Adak Cemi, Düğün Cemi, Dar Cemi, Hızır Cemi, Muharrem Cemi, Nevruz Cemi, Saya Cemi diyebileceğimiz ve ihtiyaca göre yapılan Cem çeşitleri bulunmaktadır. Bugün cemevlerinde haftada bir yapılan Cemler ise bunların hepsinin dışında kentleşmeyle bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmış ve bizim başlangıçta “eğitim cemi” olarak nitelediğimiz ancak günümüzde belki de tek ibadet Cemi olarak kalan Cem’lerdir.
Bu Cemler Alevi inancının ve yaşamsal koşulların bir sonucu olarak ortaya çıkmış ve bilinen tarihi ile de Anadolu’da bin yıldır yapılmaktadır. Kimi araştırmacılar bu tarihi binlerce yıl olarak kabul etmektedirler.

Aleviler bu Cem ibadetini yerine getirirken Kuran’da böyle bir şey var mı, yok mu diye hiç düşünmemişler ve inandıkları şekilde yapmışlardır. Gerçi günümüzde Kuran’a uydurmak için Cem’in içerisine Kuran’dan sureler sokan dedelerin varlığını da biliyoruz. Belki de bu meczuplara cesaret veren, bizim Alevi toplumunun “Biz Kuran’ın özüyüz, inancımızda da ibadetimizde de başımız Kuran’a bağlıdır” demesidir. Öyle olunca, birkaç meczup ortaya çıkıp ‘madem başınız Kuran’a bağlı o zaman Kuran’a göre ibadet edin’ diyebilmektedir. Bizimkiler de Cem’in Kuran’da olduğunu ispatlamak için habire Cemin içerisine yeni Kuran sureleri sokuşturacaklar ve bu kısır döngü Aleviliğin Sünnileşmesiyle son bulacaktır.

‘Kuran’da Cem ibadeti yoktur’ diyen bu tür meczuplara ve meczup anlayış taşıyanlara verilecek cevap, Ceme Kuran’dan daha fazla sure sokmaya çalışmak yerine sadece “size ne, kime ne” demektir.

http://www.evrensel.net/yazi/75923/islam-ve-cem-ayini

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu