Soru Önergeleri

Kenanoğlu, Isparta’da 70 saati geçen elektrik kesintisi ile vatandaşların karanlığa ve soğuğa mahkum edilmesini Meclis gündemine taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Isparta’da 70 saati geçen elektrik kesintisi sonucu vatandaşların sert kış koşullarında karanlığa ve soğuğa mahkum edilmesini Meclis gündemine taşıdı. Elektrik dağıtımının özelleştirilmesi, iktidarın kalite ve ucuzluk iddialarının aksine pahalılık ve daha fazla elektrik kesintisi getirdiğini ifade eden Kenanoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na “Isparta’nın elektrik dağıtımından sorumlu olan Cengiz-Limak-Kalyon ortaklığının sahibi olduğu Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin hiç denetlenmediği iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Türkiye’nin elektrik dağıtımı işi 2009 yılından itibaren özelleştirme programına alınarak özel şirketlere devredilmiştir. Özelleştirilmelere gerekçe olarak elektriğin daha kaliteli ve ucuz şekilde vatandaşa iletileceği söylenmiştir. Ancak, aradan geçen 10 yılı aşkın sürede yaşananlar bu işin aslının öyle olmadığı, elektrik dağıtım şirketlerine zenginlik, vatandaşa ise yoksulluk getirdiği gerçeği bütün çıplaklığı ile açığa çıkmıştır. Nihayetinde yılbaşından itibaren elektriğe % 52 ve % 127 aralığında zam yapılması ile elektrik faturalarının ev kiraları ile yarışır duruma gelmesi, Ağustos 2021 tarihlerinde Türkiye’nin en az 23 ilinde elektrik kesintileri yaşanması ve son olarak Isparta’nın 3 gün elektriksiz kalması bunun en bariz göstergeleridir.

Gelinen bu noktada, Isparta ili 3 Şubat 2022 tarihinden itibaren neredeyse 3 gün elektriksiz kalmıştır. Yüzbinlerce insan, karanlığa ve soğuğa mahkûm edilmiştir. Elektrik kesintisine gerekçe olarak yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle elektrik tellerinin kopması ve elektrik direklerinin yıkılması gösterilmiştir. Oysa asıl mesele bir yandan yandaşları koruma güdüsüyle denetimsizlik diğer yandan bir yönetememe sorununa işarettir.

Isparta’nın AKP’li Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in “İki gün sıkıntı sonrasında yıl boyu rahatlık olacak” diyerek, elektrik kesintisi ile kuraklık arasında anlaşılmaz bağ kurması devekuşu misalini bile aratmıştır. Cengiz-Limak-Kalyon ortaklığının sahibi olduğu Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. ise ‘sabırları için’ Ispartalılara teşekkür ederken, sorumluluktan kaçma yolunu seçmeye çalışmaktadır.

Kamu eliyle üretilen ve EÜAŞ tarafından dağıtım şirketlerine 32 kuruşa satılan elektriğe Ispartalılar ve tüm Türkiye’nin 137 ile 206 kuruş ödemesi üstüne üstelik günlerce elektriksiz kalması özelleştirmenin sonuçlarından biridir. Türkiye’nin birçok yerinde elektrik fiyatlarının protesto edilmesi AKP iktidarının yanlış enerji politikalarına karşı yükselen halkın çığlığıdır.

Anlaşılan o ki; denetimsizlik, öngörüsüzlük ve kar hırsı bu tür kesintilerin daha çok yaşanmasını kaçınılmaz kılacaktır. İktidarın enerji politikası tam bir fiyaskodur. Elektrik dağıtımının özelleştirilmesi kalite veya ucuzluk getirmemiş, pahalılık ve kesintiler getirmiştir. Bu nedenle her zaman savunduğumuz gibi zamların ve kesintilerin önüne geçilmesi için enerji sektörü mutlaka ve acilen kamulaştırılmalıdır.

Bu bağlamda;

  1. Isparta bölgesinde yaşanabilecek ağır kış koşulları biliniyorken, Isparta’nın elektrik dağıtımından 2013 yılından itibaren sorumlu olan Cengiz-Limak-Kalyon ortaklığının sahibi olduğu Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin, yapması gereken bakım ve onarım faaliyetlerini yerine getirmediği iddiaları doğru mudur? Bu nedenle söz konu şirkete gerekli yaptırımlar uygulanacak mıdır?
  2. Isparta’nın elektrik dağıtımından sorumlu olan Cengiz-Limak-Kalyon ortaklığının sahibi olduğu Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin, hiç denetlenmediği iddiaları doğru mudur? Denetlenmediği doğru ise denetimden sorumlu TEDAŞ yetkilileri hakkında da soruşturma başlatılmış mıdır?
  3. Elektrik kesintisi nedeniyle Ispartalıların yaşadığı mağduriyetin maliyetini Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. üstlenecek midir?
  4. Isparta’nın enerji nakil hatları hangi tarihte ve kimler tarafından yapılmıştır? Isparta nakil hatlarının en son bakımı ne zaman yapılmıştır?
  5. Isparta’nın Yalvaç ilçesinde yaşamını yitiren Ramazan Nazlı’nın elektrik kesintisi nedeniyle donarak öldüğü iddiaları doğru mudur?
  6. Elektrik dağıtım şirketlerinin her yıl yapmaları gereken yatırım miktarları ne kadardır? Bu yatırım vaatlerini yerine getirmeyin şirketler hangileridir? Yapılması gereken yatırımları yapmayan elektrik dağıtım şirketleri hakkında nasıl bir yaptırım uygulanmaktadır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu