Konuşmalar

Kenanoğlu: 28 Şubat’ın yıl dönümünde tüm askeri ve sivil darbeleri lanetliyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, 28 Şubat’ın yıl dönümünde halk iradesini yok sayan tüm askeri ve darbeleri kınadıklarını ve lanetlediklerini söyledi. İktidarın 28 Şubat’a ilişkin inanç özgürlüğü vurgusunu hatırlatan Kenanoğlu, “Aleviler dün İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin 9 farklı ilinde eşit yurttaşlık hakları ve inanç özgürlükleri için sokaklardaydı” diyerek iktidarın inanç özgürlüğü konusunda Alevilere yönelik ikili tutumunu eleştirdi. Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


28.02.2022 tarihli ÇEVRE KOMİSYONU

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, teşekkür ederim.

Hazırunu saygıyla selamlıyorum.

Tabii, bugün 28 Şubat, bir askerî darbenin yıl dönümünde ben de tüm darbeleri lanetlediğimizi ifade ederim; hem askerî darbeleri hem de halkın iradesini yok sayan sivil darbeleri de lanetlediğimizi, kınadığımızı ifade etmek isterim.

Tabii, vurgu yapıldı, 28 Şubat, inanç özgürlüğüne atıf yapıldı. Şüphesiz önemlidir, katılıyoruz, doğrudur, inançların özgürlüğünü savunmak gerekiyor. Ne ilginçtir ki, dün İstanbul’da ve Türkiye’nin 9 ayrı ilinde Alevilik inancına mensup insanlar sokaklardaydı, inanç özgürlükleri ve eşit yurttaşlık temelinde taleplerini dile getirmek için sokaklardaydılar. 28 Şubatın yıl dönümünde de ilginç bir durum olduğunu ifade edeyim. Bunu kısaca söyledim, teşekkür ederim.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu