Konuşmalar

Kenanoğlu: Emperyalist saldırganlığa da NATO’nun yayılmacı politikasına da Rusya işgaline de HAYIR!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan siyasi krize ve savaşa ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda konuştu. “Emperyalist saldırganlığa da NATO’nun yayılmacı politikasına da Rusya işgaline de “HAYIR” diyoruz” diyen Kenanoğlu, yaşanan krizin çözülmesi ve savaşın durdurulması için uluslararası kuruluşlara çağrıda bulundu.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 5 Tarih: 24.02.2022 Birleşim: 58 Ham Tutanak Sayfası:-

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, savaş, kan ve gözyaşı demektir. Savaşı zenginler çıkarır; çıkar grupları, diktatörler, emperyalistler yayar ama bedelini halk öder; emekçiler, fakir halk, açlık ve sefalet içerisinde ölür.

Ukrayna’da halklar geleceğini kendileri belirlemelidir, kaynaklar savaş için değil insanca yaşam için kullanılmalıdır. Emperyalist saldırganlığa da NATO’nun yayılmacı politikalarına da tek adam rejimiyle yönetilen Rusya’nın işgaline de “hayır” diyoruz. Bu savaş, Rusya ve NATO arasındaki egemenlik savaşıdır. Savaş, bir insanlık suçudur ve derhâl durdurulmalıdır. Bu konuda Birleşmiş Milletler ve AGİT inisiyatif almalıdır.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu