Soru Önergeleri

Kenanoğlu: Çorum Valisi ve Belediye Başkanı “Alevilerin katlini dinen helal gören” Osmanlı Şeyhülislamı Ebussuud’un mu yoksa Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları olan Alevilerin mi yanındadır?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Çorum’da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Çorum Şubesi tarafından inşa edilecek olan Cemevi’nin temel atma töreninde Çorum Valisi ve Belediye Başkanı’nın Alevileri ötekileştiren davranışını Meclis gündemine taşıdı. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat‘ın AKP iktidarının Alevilere yaklaşımını eleştirdiği ve Alevi toplumunun taleplerini dile getirdiği konuşmasından Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ve AKP’li Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’ın rahatsız olarak töreni terk ettiğini belirten Kenanoğlu, İçişleri Bakanlığı‘na verdiği soru önergesinde “T.C. yurttaşları olan Alevilere sahip çıkmayıp onlara hakaret ve küfür eden Osmanlı Şeyhülislamına sahip çıkan Çorum Valisi ve Belediye Başkanı hakkında, T.C. yurttaşları olan Alevileri inciten tavrı ve ötekileştirici tutumu nedeniyle bir inceleme başlatılacak mıdır?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.          

 

 

 

 

 

“Yol Kardeşliği Cemevi Projesi” kapsamında Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Çorum Şubesi ile Frankfurt Cemevinin açılışı için 22 Mayıs 2022 tarihinde Çorum’da temel atma töreni düzenlemiştir. HBVAKV Çorum Alevi Kültür Merkezi tarafından inşa edilecek olan Cemevi temel atma törenine Türkiye ve Avrupa Alevi kurumlarının temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katılmıştır.

Temel atma töreninde konuşan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat, AKP iktidarının Alevilere yaklaşımını eleştirerek, Alevi toplumunun taleplerini bir kez daha dile getirmiş, konuşmasında “Bizim önderlerimiz Hacı Bektaşlardır, Pir Sultanlardır… Ebussuudlar olamaz” demiştir. Mat’ın konuşmasından rahatsız olduklarını belirten Çorum Valisi ve AKP’li Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın tören devam ederken alanı terk etmiştir.

Çorum Valisi basına yansıyan açıklamasında “Hüseyin MAT’ın ötekileştirici dil kullandığı, töreni bu nedenle terk ettiğini” söylemektedir.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (ABBK) Eşit Başkanı Hüseyin MAT’ın konuşmasında bahsettiği ve bizim önderimiz olamaz dediği Ebussuud, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, “Kızılbaşların canları, malları helâldir, onlarla savaşırken ölmek şehitliğin en yücesidir” ve “Kızılbaşların kestiği hayvanın eti mundardır, yenmez” gibi günümüzde de bilinen Alevilerin katlini “dinen helal” gören, birçok katliamın ve idamın fetvacısı olan 29 yıl görevde kalan bir şeyhülislamdır.

Ebussuud bu fetvalarıyla Kızılbaş Alevi toplumunun üzerine yapışan ve bir önyargıyla hakarete dönüşen MUM SÖNDÜ iftirasını fetvalarla topluma yayan bu iftirayı oluşturan kişidir.

Yine Ebussuud adlı bu Osmanlı Şeyhülislamı, Yunus Emre’nin şiirlerini küfür yani kâfirlik işi saymış, bunları okuyanları da kâfir ilan etmiş ve Yunus Emre şiirlerini okuyanların öldürülmesi gerektiğini savunmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Valisi ve Belediye Başkanının, Cemevi temel atma töreninde ABBK Başkanının Ebussuud hakkındaki bir söylemi nedeniyle töreni terk etmeleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları olan Alevilerin katlini vacip gören Ebussuud zihniyetini sahiplendikleri anlamı taşımaktadır.

Bu bağlamda;

  1. Türkiye Cumhuriyeti’nin kamu görevlisi olan Çorum Valisi ve Belediye Başkanı, “Alevilerin katlini dinen helal gören” Osmanlı Şeyhülislamı Ebussuud’un mu yoksa Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları olan Alevilerin mi yanındadır?
  2. T.C. yurttaşı olan Alevilere ilişkin katliam fetvası veren Osmanlı Şeyhülislamını eleştirmek nasıl bir “ötekileştirici dil” olmaktadır?
  3. T.C. yurttaşları olan Alevilere sahip çıkmayıp onlara hakaret ve küfür eden Osmanlı Şeyhülislamına sahip çıkan Çorum Valisi ve Belediye Başkanı hakkında, T.C. yurttaşları olan Alevileri inciten tavrı ve ötekileştirici tutumu nedeniyle bir inceleme başlatılacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu