Faaliyet Raporları

NİSAN AYI FAALİYETLERİMİZ

Sevgili Can’lar,

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri, KHK mağduru belediye başkanlarımızın gasp edilen mazbataları ve Açlık Grevlerine ilişkin tartışmaların yoğunluklu bir şekilde kamuoyunda tartışıldığı Nisan ayını geride bıraktık.

Bu tartışmaların yanı sıra, meclis çalışmaları kapsamında, Nisan ayı içerisinde, Diyarbakır’daki cemevinde yaşanan elektrik kesintisini ve Balıkesir doğasının karşı karşıya bırakıldığı katliamları meclis gündemine taşıdık.


11 Nisan Perşembe günü, 

  • Seçimlerden 1.sırada çıkan KHK mağduru belediye başkanlarımızın mazbatalarının gasp edilmesini protesto etmek üzere milletvekili arkadaşlarımızla birlikte YSK önünde bir basın açıklaması düzenledik. Basın açıklamamızla alınan kararın Anayasa’ya ve Mahalli İdareler Kanunu’na uymadığını, YSK’nın tarafsızlığını yitirdiğini kamuoyuna deklere ettik.

13-14 Nisan günleri,

  • Partimizin genel merkezinde 2 gün boyunca süren PM toplantılarına katıldık. Toplantılar süresince, seçim sürecive seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

15 Nisan Pazartesi,

  • Partimizin MYK üyeleri ve milletvekillerinin katıldığı toplantıda yer aldık. Toplantı kapsamında seçim süreci ve sonuçlara ilişkin yapılan değerlendirmelerle birlikte yeni dönemde işletilecek yol haritasına ilişkin tartışmalar yürütüldü.

23 Nisan Salı,

  • HDP grubu olarak, 23 Nisan vesilesi ile özel gündemle toplanan, Meclis Genel Kurulu’na katıldık.

24 Nisan Çarşamba,

  • Balıkesir’in Susurluk ilçesine bağlı Korucaoluk köyü yakınlarında Demir Export A.Ş. tarafından başlatılan maden faaliyetlerine ilişkin TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdik. Önerge kapsamında, maden arama çalışmalarının köylülerin mera alanı olarak kullandıkları yerde sürdürüldüğüne dikkat çektik. Yanı sıra, tek geçim kaynağı hayvancılık olan bölge halkının, mera alanlarının maden şirketi tarafından istila edilmesi ve maden sahasının köylülerin tarım alanları sınırına dayanması karşısında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ” maden arama faaliyetlerinin engellenmesi yönünde bakanlığınızca bir girişimde bulunulacak mıdır?” sorusunu yönelttik.

25 Nisan Perşembe,

  • AİHM’in, 2014 ve 2016 yıllarında, cemevlerinin ibadethane olduğu ve elektrik vb. masraflardan muaf tutulması gerektiği yönünde almış olduğu kararlara rağmen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Cemevi’nde yaşanan elektrik kesintisinin gerekçesini öğrenmek üzere Adalet Bakanlığı’nın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergemizi sunduk. Önergemiz kapsamında, benzer sorunların tekrar etmemesi adına, AİHM kararlarına paralel olarak İç Hukuk’ta yapılması gereken düzenlemenin aciliyetine dikkat çektik.

26 Nisan Cuma,

  • Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde BASKİ eliyle meydana gelen ekolojik yıkımı meclis gündemine taşıdık. Önergemizde, Edremit Körfezi’nin “hassas deniz” statüsünde olduğunu ve bu sebepten ötürü ileri arıtma teknikleri kullanılmadan denize deşarj edilen atıkların Körfez ekosisteminde ciddi tahribatlara yol açtığına dikkat çektik.

29 Nisan Pazartesi günü,

  • TÜMAD Madencilik A.Ş. tarafından Balıkesir’in İvrindi ilçesinde yürütülen altın madeni arama faaliyetlerinin araştırılması ve durdurulması yönünde Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi sunduk. Araştırma önergemizde, maden aratma faaliyetlerinin bölge ekosistemi açısından taşıdığı riskleri, siyanürlü linç yönteminin kullanıldığını ve faaliyetlerin Maden Arama Yönetmeliği’ne uygun bir şekilde yürütülmediğine dikkat çektik.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu