ManşetTBMM Faaliyetleri

Süleymancılar Tarikatına Ait Yurttaki Cinsel Taciz İle İlgili Soru Önergemize Bakanlıktan Yanıt Geldi

 

Denizli/Çivril ilçesinin Akpınar mahallesinde bulunan ve Süleymancılar tarikatına ait olduğu belirtilen Kervansaray Erkek Öğrenci Yurdunda 12 yaşındaki bir öğrencinin maruz kaldığı cinsel taciz ile ilgili soru önergemize Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’tan yanıt geldi. 

Sorularımız ve gelen yanıt aşağıdaki gibidir.


 

 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

  

Aşağıda belirtilen soruların Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Denizli’nin Çivril ilçesinin Akpınar mahallesinde bulunan ve Süleymancılar tarikatına ait olduğu belirtilen Kervansaray Erkek Öğrenci Yurdu’nda 12 yaşındaki bir öğrencinin, eğitmen Emre T. (19) tarafından defalarca cinsel istismara maruz bırakıldığı kamuoyuna yansımıştır.

Olay, istismara maruz kalan çocuğun hazırladığı intihar notunun bulunmasıyla öğrenilmiştir. 12 yaşındaki öğrenciyi, yaşananları anlatmaması konusunda uyaran ve şiddet uygulayan Emre T. çocuğu istismar etmeye devam etmiştir. Bunun üzerine küçük çocuk durumu yurt müdürüne anlatmış, Müdür Murat Ç., küçük çocuğa olayı unutmasını ve kapatması gerektiğini söyleyerek eğitmen Emre T.’yi Denizli’de aynı tarikata bağlı başka bir yurda gönderdiği söylenmektedir.

Yaşadığı olayın etkisinden kurtulamayan ve içine kapanan küçük çocuk okulda durumu bir arkadaşına anlatarak intihar etmek istediğini belirtmiş, ertesi gün sınıfta yalnız kaldığı sırada intihar notu yazan ve başından geçenleri anlatan öğrenci notu sınıfın penceresinden atmıştır. Notu bulan arkadaşları durumu okul idaresine bildirmiştir.

Cinsel istimara maruz kalan M.S.’nin ifadelerine göre; çocuğun durumu ilk olarak kendi ailesine bahsettiği, annesiyle babasının ayrıldığı, babasının üvey annesiyle Denizli’de yaşadığı, evde bir olay yaşandığında babasının kendisini dövdüğü, ilk istismarın, haziran ayında yaşandığı, Yurtta eğitmen olan Emre T.’nin bodrum kattaki personel odasında kendisine cinsel istismarda bulunduğu, Emre T.’nin istismarı revirde, çatı katında ve yatakhanede de devam ettiği, bu yaşananları kimseye anlatmaması konusunda uyarıldığı, ancak, yurt müdürü Murat Ç.’ye yaşadıklarını anlattığı, Emre T.’nin yurttan gönderildiği, pencereden attığı notta başından geçenleri anlattığı, ‘Kendimi ağaca asmak istiyorum, ölmek istiyorum’ diye yazdığı, Emre T.’nin her zaman şiddet uyguladığını belirtmektedir.

Bütün bunlara göre;

1- Süleymancılar tarikatına ait olduğu belirtilen bu yurtta yaşanan olayla ilgili olarak adı geçen şahıs Emre T. (19) hakkında bir işlem yapılmış mıdır?

2- Yurt Müdürü görevden alınacak mıdır?

3- Kervansaray Erkek Öğrenci Yurdunda bu güne kadar herhangi bir denetim yapılmış mıdır? Yapılmış ve olumsuz bir duruma rastlanmışsa ne gibi bir işlem yapılmıştır?

4- Hem istismara kalan çocuk hem de diğer yurt öğrencilerinin eğitim durumu ne olacaktır?


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu