ManşetTBMM Faaliyetleri

TEMMUZ AYI FAALİYETLERİMİZ

1 TEMMUZ

 • HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Rojbin Çetin’e, Diyarbakır’daki evine yapılan baskın sonrasında, üç buçuk saat süreyle köpekle işkence yapılmasını Meclis genel Kurulunda yaptığımız konuşma ile lanetledik.

 • TBMM Genel Kurulunda, özellikle İstanbul Esenyurt ilçesi olmak üzere Kadıköy-Fikirtepe, Tuzla ve Türkiye’nin birçok yerinde konut satış vaadiyle kandırılan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla verilen araştırma önergesi üzerine parti grubumuz adına yaptığımız konuşmada; AKP iktidarının, müteahhidi mi yoksa orada ev sahibi olmak için yıllarını, emeğini vermiş vatandaşı mı düşüneceğine karar vermesi gerektiğini belirttik.

2 TEMMUZ

 • HDP Milletvekilleri ile birlikte Sivas ve Çorum Katliamını ile ilgili Mecliste düzenlediğimiz basın toplantısında; devletin inkar, imha ve asimilasyon politikalarına maruz kalan toplulukların başında olan Aleviler için Temmuz ayının katliamlar ayı olduğunu, Çorum Katliamının da 28 Mayıs’ta başlayıp, uzun sürdüğünü, devletin istemediği hiçbir olayın katliama dönüşmeyeceği, Çorum Katliamının da devletin bilerek isteyerek göz yumduğunu hatta organize ettiğini, bu katliam neticesinde 57 insanın hayatını kaybettiğini, Çorum Katliamında bir davanın bile açılmadığı, bu katliamlarda göstermelik bir kaç kişiye verilen cezalarla topyekûn bir cezasızlık politikasının hüküm sürdüğünü, bu davaların insanlık tarihine kara leke olarak geçtiğini, HDP’lilerin 2 Temmuz’da Sivas’ta, 3 Temmuz’da da Çorum’da anmalarda olacaklarını açıkladık.

 • Hakikat ve Adalet Hafıza Merkezi’ne, Çorum ve Sivas katliamı üzerine röportaj verdik.

 • TBMM Genel Kurulunda yaptığımız konuşma ile; İstanbul Arnavutköy Cumhuriyet Ortaokulunda, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeninin “Alevilerin yemeği yenmez” şeklindeki beyanı sonrası Arnavutköy Cemevi tarafından yapılan şikayet üzerine, Cumhuriyet savcılığının “kovuşturmaya gerek yok” kararına tepki göstererek, Türk Ceza Kanunu’nun 216’ncı maddesinde kin, nefret, belli bir etnik gruba, dini inanca, mezhebe yönelik nefret söylemlerinin cezalandırılmasına ilişkin hükmün işletilmemesinin, Alevilere hakaret etmenin yargı önünde de cezasız bırakıldığına dikkat çektik.

 • Halk TV’de Fatih Ertürk’ün “Günün Raporu” programına canlı yayın konuğu olduk.

4 TEMMUZ

 • İstanbul Avcılar İlçesinin Yeşilkent Mahallesinde bulunun iki parktan biri olan ve çocuk oyun parkı ile deprem toplanma alanı olarak kullanılan Milli Egemenlik Parkına “Karakol İnşaatı” yapılması girişiminin nedenleri hakkında yanıtlanması istemiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdik.

 • İstanbul Esenyurt Devlet Hastanesi ve Spor Stadyumuna önceki dönem Belediye Başkanlığı yapan Necmi Kadıoğlu’nun isminin verilmesi üzerine, yanıtlanması istemiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdik.

5 TEMMUZ 

 • Erzincan’ın Kemaliye İlçesine bağlı Başbağlar Köyüne 5 Temmuz 1993 akşamı gelen silahlı bir grup tarafından düzenlenen baskında 33 sivil kişi hayatını kaybettiği olayın, aradan geçen 27 yıla rağmen bu güne kadar aydınlatılmamış olması nedeniyle, yaşanan olayın bütün ayrıntıları ile incelenmesi ve gerçek sorumlularının yargı önüne çıkartılması amacıyla Meclis’e Araştırma Önergesi verdik.

6 TEMMUZ 

 • Adalet Komisyonunda Barolar Yasası görüşülürken yaptığımız konuşmada; 2010 referandumunda Yargı Dedelerden talimat almayacak diyerek algı yaratanların, talimat almadan karar veremeyen bir yargı oluşturduğu üzerinde durduk.

 • Adalet Komisyonunda Barolar Yasası görüşülürken yaptığımız konuşma ile; “Barolar HDP’li olsaydı bu yasayı buraya getirmez kayyım atayarak sorunu(!) çözerdiniz” dedik.

 • Adalet Komisyonunda Barolar Yasası görüşülürken yaptığımız konuşmada; AKP’nin Kurumları ele geçirmeyi “Kılıç Hakkı” olarak mı gördüğünü belirttik.

 • Cant TV’de, Çilem Küçükkeleş, Vedat Kara ve Atilla Taş ile “Eşiğin Bu Tarafı” programına katıldık.

7 TEMMUZ

 • Sakarya Hendek’te bulunan Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında meydana gelen ve 7 işçinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce işçinin yaralandığı patlama sonrasında, işyerinde alınmayan önlemler ve denetimlerle ilgili yanıtlanması istemiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a soru önergesi verdik.

9 TEMMUZ

 • Avrupa’nın en büyük çöp alıcısı olan Türkiye’nin ileride yaşanması muhtemel sorunlarına dikkat çekerek, plastik atık ithalatının durdurulması çağrısı yaptı ve yanıtlanması istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM’a soru önergesi verdik.

10 TEMMUZ

 • Devrimci Aleviler Birliği (DAB) TV’de, Aleviler ve yaşanan siyasi gündem üzerine değerlendirmelerde bulunduk.

14 TEMMUZ

 • İstanbul Fatih’teki Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bulunan “Sağlıkta Pozitif Düşünce Kulübü” tarafından hastanede yatan hastalara düzenli olarak Said-i Nursi’nin “Risale-i Nur” adlı kitabının şifa niyetine okunması ve dağıtılması ile ilgili yanıtlanması istemiyle Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY’a Soru Önergesi verdik.

16 TEMMUZ

 • INDEPENDENT Türkçe Sitesine, Hacı Bektaş Dergâhının Alevilere devri konusunda röportaj verdik.

 • Can TV’de, Ayasofya Müzesinin ibadete açılması üzerine değerlendirilmelerde bulunduk.

 • Sosyal Hizmet Uzmanlığı mesleğinin şiddet mağduru kadınlar, engelliler, yaşlılar, ihmal ve istismar mağduru olan çocuklar, mülteciler, bağımlılar… gibi bir çok dezavantajlı konumda olan bireylere nitelikli hizmet sağlayamaya çalışan bir meslek olduğu, dolayısıyla uygulamalı eğitimin şart olması gerektiği, ancak, bu bölümün Açık Öğretim Fakültelerinde de açılmaya başlanmasının sakıncaları üzerinde durarak yanıtlanması istemiyle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soru önergesi verdik.

17 TEMMUZ
 • #GününDakikası’nda, Ayasofyanın müze statüsünün iptal edilerek Cami statüsüne çevrilmesinin, mülkiyeti Alevilerde olmayan ve Hacı Bektaş dergahı gibi müze vb. amaçlarla kullanılan Alevi dergahları açısından bir emsal karar teşkil edip edemeyeceğini değerlendirdik.

20 TEMMUZ

 • Evrensel Gazetesine verdiğimiz röportajda; iki arada bir derede siyasetle bu süreçle baş edilemeyeceğine dikkat çekerek, iktidarın antidemokratik uygulamalarına ortak mücadele çağrısı yaptık.

23 TEMMUZ

 • Sivas ili Zara ilçesine bağlı Atkıran Alevi köy yoluna dört yıldır söz verildiği halde asfalt dökülmediği, Atkıran köyünün hemen yanındaki Sünni Bedirveren köyünün yolunun ise yıllardır asfalt olmasına rağmen üçüncü kez asfalt döküldüğünü belirterek, Alevilerin yaşadığı köy yollarının asfaltlanmama nedeninin açıklanması istemiyle İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’ya soru önergesi verdik.

 • Türkiye’de halen sürekli glikoz ölçüm sistemlerinin transmiter, sensör ve okuyucularının geri ödeme kapsamında olmadığı, özellikle ve öncelikle Tip 1 Diyabetli çocukların, sürekli glikoz izlem sistemlerinin devlet tarafından karşılanması için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanını göreve çağırdık.

24 TEMMUZ

 • Mardin’den, Yozgat’ın Çekerek İlçesine orman işçisi olarak çalışmaya giden Kürt ailelerin, izin alarak hazine arazisine çadır kurmalarına rağmen, yörede yaşayan 18 köy muhtarının 1000 TL ayakbastı parası istemesi sonrası yaşanan tartışma ve saldırılar sonrasında, kaymakamlığın ‘can güvenliğinizi sağlayamayız’ denilerek Yozgat’ı terk etmek zorunda kalmaları nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’ya soru önergesi verdik.

 • #GününDakikası‘nda, Ayasofya’nın cami olarak açılışı için yapılan davet ayrımcılığını değerlendirdim.

26 TEMMUZ

 • Kazdağları Kirazlı köyündeki direniş alanını ziyaret ettik. Direnişin 1. yıl dönümü için planlanan eylem geniş güvenlik önlemleri nedeniyle yapılamadı. Eylem alanına giderek,  doğa ve yaşam savunucularının Vekili olarak direnişçilerle görüştük, çekim yaptık ve orada yaşanılan doğa katliamını bir kez daha gündeme taşıdık.

27 TEMMUZ

 • Bu faşist iklimde İzmir Demokrasi Buluşmasında bir araya geldik.

28 TEMMUZ

 • Balıkesir’de yasal bir partinin üye ve yöneticilerinin evleri basılarak gözaltına alınması üzerine yapılan basın açıklamasında, gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılması çağrısı yaptık.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu