Yazılar

Vurun Alevilere!

Vurun Alevilere!

Ali KENANOĞLU

Soma katliamında Alevi köylerine yapılan ayrımcılık üzerine bir yazı yazmaya başlamıştım ki Okmeydanı Cemevinden gelen bir haberle yazdıklarımı silip bu yönde bir yazı yazmaya karar verdim. Duygularım karışık, vurulan Uğur Kurt’u ve ailesini tanıyorum. Yıllarca hizmet verdiğim Okmeydanı Cemevi’nin mensubu olmakla birlikte inançsal olarakta Hubyar ocağına mensuplar. Ben bu yazıyı yazarken Uğur hastanede yaşam mücadelesi veriyor, yarın bu yazı yayımlandığında Uğur’dan iyi haber alıyor olmayı diliyorum. Dualarımız Uğur için olsun, Hızır Hubyar onu ailesine çocuklarına bağışlasın.
Olay hakkında değerlendirme yapmak o kadar zor ki, ne yazacağımızı şaşırıyoruz. Uğur Kurt Okmeydanı Cemevi önünde Üzeyir köyüne hakka yürüyen bir yakınını yolcu etmek için beklerken polisin açtığı ateş sonucu vuruluyor. Bu kadar net bu kadar açık.
Berkin Elvan ve diğer canlarımızın katlinde yazmıştım. Polis Alevi mahallelerinde hedef gözeterek, dağıtmak için değil, cezalandırmak, öldürmek için ateş açıyor. O nedenle yaşanan toplumsal olaylarda bu kadar çok Alevi öldürülüyor.
Bir Alevi kurum yöneticisi bir Alevi birey olarak endişe içerisindeyim, Hükümet ve devletin yetkilileri, polis Alevileri öfkelendirmek için, tahrik etmek için elinden geleni yapıyor. Başbakan özellikle Alevi karşıtlığı üzerinden siyaset yapıyor. Bu gidişat endişe verici, ürkütücü.
Soma’da Alevi köylerine neden bir Devlet yetkilisi gitmedi diye yakınıyoruz ya, gelmesinler daha iyi, çünkü onlar köylerimize mahallelerimize tomalarıyla tüfekleriyle geliyor. Onlar hiçbir zaman bizim hayrımıza yol açacak bir nedenle gelmediler, ya camileriyle, hocalarıyla asimile etmek için geldiler, ya toplarıyla tüfekleriyle öldürmek için geldiler. Demokratik olmayan ve muhafazakar devlet Sünniliğine dayanan bir Devlet anlayışının Alevilere yönelik hiçbir hayırlı işi olmamıştır. Hayrına gözüken ne tür adım varsa hepsinin altında başka bir hesap kitap vardır. Devlet öncelikle yapısını sıfırlamalıdır. Devlet önce yurttaşına eşit davranan demokratik bir devlet olmalıdır.
Öfkeliyiz, devleti yöneten Hükümet ve onun polisi Alevilere düşmanca davranıyor, Aleviler ülkemizin yeni teröristleri(!) olarak hazırlanıyor. Ülke demokratik bir yapıya kavuşmayı hedeflemek yerine kendisine yeni teröristler üreterek korku politikaları ile zalimliğine devam etmeyi hedeflemektedir. Bu gidişat kimsenin hayrına değildir. Onlarca yıldır Kürtlere düşmanca davranan Devletin tavrının acısını bu halkın evlatları yaşamıştır. Alevilere yönelik düşmanca tavrın sonucu da başka acılara yol açacaktır.

Evrensel Gazetesi / 23 Mayıs 2014

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu