Konuşmalar

Kenanoğlu: Gece yarısı operasyonuyla getirilen 200 milyar TL ilave borçlanma yetkisi önerisi geri çekilmelidir!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndaki torba yasa görüşmelerinde Hazine’ye ilave 200 milyar TL borçlanma yetkisi veren ek madde önerisine tepki gösterdi. Hazine’ye ek borçlanma yetkisi veren bir maddenin gece yarısından sonra habersiz bir şekilde komisyona getirilmesinin iyi niyetli olmadığını belirten Kenanoğlu, söz konusu önerinin geri çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Konuşma videosu ve tutanak metni aşağıda yer almaktadır. 


15.12.2022 tarihli SANAYİ, TİCARET, ENERJİ, TABİİ KAYNAKLAR, BİLGİ VE TEKNOLOJİ KOMİSYONU

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Şimdi, Sayın Başkan, evet, gece yarısı -sabaha karşı diyelim- saat 03.58 şu anda, bu yasayı görüşüyoruz ve esasında etik olmayan ve iyi niyetli olmayan birtakım şeyler var; ben bunlara değinmek istiyorum.

Bir defa, bu Komisyon toplandığı zaman bu önerge hazırlanmış, bu anlaşılıyor yani bu önerge önceden hazırlanmış. Sayın Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz’ın bu saatte burada olması bunun göstergesi yani bu Komisyona bu önergenin geleceğinin önceden belli olduğu anlaşılıyor fakat önerge bize Genel Kurul kapandıktan sonra geldi. Yani bize dağıtıldığında 23.30’u geçmişti -ki Genel Kurul çok daha önce kapandı- dolayısıyla, bunu şunun için söylüyorum: Madem bu önergenin geleceği bugünden belliydi -yani sabahtan belliydi anlaşılan- bu önergeyi o zaman Komisyon ilk toplandığı anda vermiş olsaydınız biz de -örneğin HDP Grubu- olarak kendi Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerimizi ve ilgili komisyondaki ya da bu konuyla ilgili arkadaşlarımızı -en azından bunu daha önceden çalışan, daha önceki komisyon aşamalarında bulunan arkadaşlarımızı- ya buraya davet ederdik ya da bununla ilgili olarak görüşlerini alırdık. Bütün bu bunlara imkânımız olmadı.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Bitiriyorum Başkanım.

BAŞKAN ZİYA ALTUNYALDIZ – Buyurun.

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Dolayısıyla, son dakikada, gece yarısı operasyonuyla getirmiş olduğunuz bu 200 milyar TL borçlanma yetkisi esasında borçlanılmış yani borçlanma yapılmış. Şu anda gece yarısı, bizden bunun kanunlaştırılması isteniyor. Bunun için bu şekilde etik olmayan ve iyi niyetli olmayan bir davranışa gerek yoktu. Bu Komisyon bugüne kadar birtakım etik kurallar çerçevesinde ilerledi ve geldi bunu sürdürmüş olsa idik iyi olurdu. Bu tavrın ve bu yöntemin doğru olmadığını, bu yöntemin bir yangından mal kaçırma yöntemi olduğunu ifade etmek istiyorum ve bu nedenle yani bizim -ve sanırım diğer partiler açısından da geçerli- ilgili arkadaşlarımızın ve ilgili Komisyon üyelerimiz de bu konuyu istişare etmek açısından bu maddenin geri çekilmesini talep ediyoruz.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu