Basın ToplantılarıTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu: AKP’nin Alevi açılımı, asimilasyon ve sadaka siyaseti!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında AKP’nin (Adalet Kalkınma Partisi) yeni Alevi açılımını değerlendirdi. AKP’nin Alevilere yönelik yeni açılımını asimilasyon ve sadaka siyaseti olarak değerlendiren Kenanoğlu, Alevilerin talebinin sadece Aleviliğe özgü kararlar olmadığını demokratik ve laik bir cumhuriyette eşit yurttaşlar olarak yaşamak olduğunu ifade etti.

Basın toplantısı metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Sevgili Can’lar, değerli basın mensupları,

AKP iktidara geldiğinden bu tarafa yıllarca hak ihlali yaşayan, Anayasa ve yasalar karşısında eşit yurttaşlık hakkına sahip olmayan yıllarca mağdur edilmiş gruplara yönelik AÇILIM adı altında siyasi atraksiyonlar gerçekleştirmiştir.

Ne yazık ki “açılım” siyasetine maruz kalan bu grupların ülkedeki durumu AKP öncesindeki pozisyonlarının daha da gerisine düşmüştür.

Kürtler, Aleviler, Ermeniler, Romanlar, Kadınlar, Gençler, LGBTİ+ lar AKP’nin kendilerine yaptıkları açılım siyasetinin daha gerisinde bir mağduriyet içindedirler.

AKP iktidarı döneminde Alevi açılımı adı altında birçok siyasi gelişme yaşanmıştır. Bunlardan en önemlisi çalıştaylar sürecidir. Haziran 2009’da başlayan ve Aralık 2010’da nihai raporu yayınlanan Alevi Çalıştayları dizisinin Alevi toplumuna yönelik bir olumlu sonucu yansımamış, bu çalıştaylar sonucuna dayalı hiçbir karar alınmamış alındıysa da uygulamaya sokulmamıştır.

Bunu söylerken bu kararların, Alevilerin hayrına kararlar olacağını da söylemiyorum. Aleviler açısından AKP tarafından bir karar alınması ve uygulanması lehte bir sonuç doğurmayacak tam tersine yeni mağduriyetler yaratacak kararlar olacaktır. Çünkü AKP’nin Aleviliğe bakış açısı Alevi hakikatini kabul etmek yerine AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi “Ali’yi sevmek Alevilik ise ben dört dörtlük bir Aleviyim” anlayışından ibarettir.

Yani AKP, Alevi hakikatini kabul edip bu hakikatin yaşadığı sorunlara karşı çözüm üretmeyi esas almak yerine kendi anlayışına uygun bir Alevilik tanımlayıp Alevilere bir asimilasyon dayatmaktadır.

Bu anlayışın yapacağı açılımdan da yasadan da Alevilerin hayrına bir sonuç beklemiyoruz. AKP iktidarından beklediğimiz Hukuka uyması, yargı kararlarını uygulamasıdır.

Zira Cemevlerinin statüsünün Alevi toplumunun talebi doğrultusunda tıpkı Cami, Kilise, Havra ve Sinegog gibi “İbadethane” olarak tanınması konusunda verilmiş ve uygulamayı bekleyen mahkeme kararları vardır.

Bu mahkeme kararlarından bir tanesi AİHM’in kararıdır ki uygulanmadığı için Türkiye Hükümetine Bakanlar Komitesince süre tanınmıştır. Keza diğer ibadethanelerde olduğu gibi Cemevlerinin giderlerinin karşılanması hususunda Yargıtay’ca verilmiş kararlar da bulunmaktadır.

AKP iktidarı, yeni bir Açılım adı altında Alevilere bir müjde verdiğini iddia etmek yerine bu mahkeme kararlarını uygulamalıdır.

AKP’nin Açılımında ne var;

Kamuoyuna yansıyan ve konuya ilişkin yapılan açıklamalara ve hükümet kanadından yazılanlara baktığımızda AKP’nin Alevi açılımı “SADAKA” siyaseti üzerine kuruludur.

Hükümetçe görevlendirildiği söylenen İçişleri Bakanlığı danışmanının ziyaret ettiği Cemevlerinde, sadece “boya, badana, tuğla beton” taleplerinin alındığını “İbadethane statüsü” taleplerinin ise “bu bizim işimiz değil” diyerek reddedildiği söylenmektedir.

AKP iktidarının yeni Alevi açılımı için görevlendirdiği iki bakanlık aslında Alevi meselesine ve Alevilere de bakış açısını ortaya koymaktadır. Bu iki bakanlık; İçişleri Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığıdır.

Bu görevlendirmenin, Aleviliğin bir güvenlik konsepti çerçevesinde ve de bir Kültürel Turizm faaliyeti çerçevesinde değerlendirildiğinin en bariz göstergesidir.

Zira biz Alevilerin hep söylediği; bir bütün olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve bu devleti yöneten iktidarların Aleviliği bir güvenlik meselesi olarak gördüğü AKP tarafından da teyit edilmiştir.

Alevilerin talebi; Demokratik ve Laik bir Cumhuriyette eşit yurttaş olarak yaşamaktır. Demokrasinin, Laikliğin ve eşit yurttaşlık hakkının uygulandığı bir ülkede Aleviler için ayrıca açılım yapmaya, yasalar çıkartmaya gerek yoktur.

Demokrasinin ve Laikliğin uygulandığı ve eşit yurttaşlığın esas alındığı Devletlerde Aleviler, tüm haklarını almış ve bulunduğu ülkelerin eşit yurttaşı olarak yaşamaktadırlar.

AKP iktidarına düşen, seçimler yaklaşırken Alevilere nasıl sadaka dağıtırım derdine düşmek yerine mahkeme kararlarını uygulamasıdır.


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu