ManşetTBMM Faaliyetleri

Katledilişinin Yıl dönümünde Berkin Elvan Canımızı Mecliste Andık

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, katledilişinin yıldönümünde Berkin ELVAN’ı andı ve suçluların hakettikleri cezaya çarptırılmasını istedi.

Konuya ilişkin tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Gezi direnişi sırasında 6 Haziran 2013’te Okmeydanı’nda polisin gaz fişeğiyle vurulan ve 11 Mart 2014’te Okmeydanı Hastanesinde yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın bugün ölüm yıl dönümü.

Polislerin göstericiler üzerine hedef alarak attığı gaz fişeğinin başına gelmesiyle komaya giren ve iki yüz altmış dokuz gün sonra 15 yaşında yaşama veda eden Berkin Elvan’ı buradan bir kez daha saygıyla anıyorum.

Berkin Elvan’ı vuran polislerin yargılanması hâlen daha tamamlanmamış. Altı yıldır oyalanarak devam eden 16 duruşma sonunda 18 Martta bir duruşma daha yapılacak. Umarız yargı bir kez olsun bizleri şaşırtır ve suçlular hak ettikleri cezayı alırlar.

Elbette yitip giden canlarımızın geri gelmeyeceğini biliyoruz ancak hiç olmazsa bir çocuğun canına kıyanların bu ülkede cezasız kalmamasını önemsiyoruz çünkü cezasızlık yeni katliamların yolunu açıyor.

Berkin Elvan ve Gezi katliamında yaşamını yitiren tüm canları saygıyla anıyorum, onları unutmadığımızı bir kez daha belirtmek istiyorum.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu