ManşetTBMM Faaliyetleri

Çok Geç Olmadan, Grup Yorum Üzerindeki Yasakları Kaldırın, Ölümleri Durdurun.

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma ile Grup Yorum üyelerine uygulanan baskıların son bulması ve ölüm orucunun durdurulması için Meclisi sorumluluk almaya davet etti.

Konuya ilişkin Tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Grup Yorum üyeleri konser yasaklarına, adlarının terör listelerine alınmasına, kültür merkezlerinin basılıp üyelerinin tutsak edilmesine karşı yıllardır direniyor.

Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ile İbrahim Gökçek ölüm orucundalar, ölümün sınırındalar.

Grup Yorum, yıllarca müzik yapmış ve türküler söylemiş, muhalif çizgisini korumuş bir müzik grubudur. Konserlerinde yüz binleri bir araya getirmiştir, işte bu yüzden de iktidarın hedefindedir.

Daha dün AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan “Müzikleri, kitapları yasaklayan bir ülkeden sanatçıları ötekileştirmeyen yepyeni bir Türkiye’ye kavuştuk.” diyordu. Ne ironidir ki AKP iktidarı kendinden olmayan hiç kimseye değil sanat yapmayı, yaşam hakkı bile tanımayacak noktaya gelmiştir.

Çok geç olmadan Grup Yorum üyelerinin yasakları kaldırılmalı ve ölümler durdurulmalıdır. Bu konuda Meclisi sorumluluk ve görev almaya davet ediyorum.

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu