Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

MSGSÜ Resim ve Heykel Müzesi’ndeki 404 eserin kayıp, 42 eserin sahte olmasıyla ilgili soru önergesi

 

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Mimar Sinan Üniversitesi’ndeki (MSGSÜ) Resim ve Heykel Müzesi’nde kayıtlı olan, tarihi ve sanatsal değeri bulunan eserlerden 404’ünün kayıp, 42 eserin ise sahte olmasıyla ilgili ve ayrıca müzeye kayıtlı 12 bin 378 taşınmaz eser arasındaki 4 bin 24 tabloya dair 2019 Sayıştay Raporlarında hiçbir bilginin yer almamasıyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY ‘a soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

 

Aşağıda belirtilen soruların Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY  tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

        

 

 

Ankara Üniversitesi’nde 440 yazma eserin kayıp olduğunun ortaya çıkmasının ardından, bir skandal da Mimar Sinan Üniversitesi’nde yaşanmıştır. Üniversitenin Resim ve Heykel Müzesi’nde kayıtlı olan, tarihi ve sanatsal değeri bulunan eserlerden 404’ünün kayıp, 42 eserin ise sahte olduğu belirlenmiştir.

Sayıştay raporlarına göre Resim ve Heykel Müzesi’ne kayıtlı 12 bin 378 taşınır bulunmaktadır. Bunlardan 4 bin 24 tabloya dair hiçbir açıklama veya detay yer almamaktadır.

Resim ve Heykel Müzesi malzeme sicil raporuna göre kayıtlı resim ve tablolardan 404 adedi müzede bulunmamaktadır. Bunlardan 42 tanesi için de kayıtlara “Kayıp-Çalıntı ve sahte” notunun düşülmüştür.

Bu bağlamda;

  1. Mimar Sinan Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesinde kayıtlı olan 404 eserin kayıp olduğu iddiaları doğru mudur?
  2. Bu eserlerin bulunması için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Yapılıyor ise hangi aşamadadır?
  3. 42 eserin sahte olduğu iddiaları doğru mudur? Sahte ise bu eserler müzeye nasıl girmiştir?
  4. Müzede kayıp ve sahte eserlerin olmasında sorumluluğu olan yetkiler hakkında herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır?
  5. Kayıp eserlerin tahmini değeri ne kadardır?
  6. Kayıp eserlerin dışında başka kayıp eserlerin olup olmadığı araştırılacak mıdır?
  7. Sisteme kayıtlı veriler 2018 yılından beri neden güncellenmemektedir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu