ManşetTBMM Faaliyetleri

Rojbin ÇETİN’e Yapılan İşkenceyi Lanetliyorum

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Rojbin Çetin’e, Diyarbakır’daki evine yapılan baskın sonrasında, üç buçuk saat süreyle köpekle işkence yapılmasını Meclis genel Kurulunda yaptığı konuşma ile lanetledi.

Konuya ilişkin Tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


TUTANAK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI

Dönem: 27 Yasama Yılı: 3 Tarih: 1.07.2020 Birleşim: 106 Ham Tutanak Sayfası:-

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

Tutanak Metni:

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Rojbin Çetin’e, Diyarbakır’daki evine yapılan baskın sonrasında, üç buçuk saat süreyle köpekle işkence yapılmış ve komşuları da tehdit edilmiştir. “İşkenceye sıfır tolerans” diyenler, şimdi, işkenceyi ve işkencecileri savunur hâle gelmiştir.

Dün, burada, İnsan Hakları Komisyonu Başkanının konuşmasını hayretle ve ibretle dinledik. Komisyon Başkanı, işkencecilere sahip çıkan Emniyetin ve Valiliğin açıklamasını okudu. Farklı bir şey söylemesini beklemiyorduk ama bari Meclise saygısı gereğince “İddiaları inceleyeceğiz.” Diyebilirdi, ona bile lüzum görmedi diyemedi çünkü “Evet, işkence var.” derseniz o koltuklarda oturamazsınız, oturtmazlar, biz de bunu biliyoruz.

Rojbin Çetin işkencecilere boyun eğmeyecek ve kaybeden siz olacaksınız. İşkenceyi ve işkencecileri bir kez daha lanetliyorum.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu