Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

HDP’li vekillerden Adalet ve İçişleri bakanlarına soru önergesi

 

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu’nun da arasında yer aldığı HDP Meclis Grubu, Kobane protestoları sırasında yaşamını yitiren 43 kişiye ilişkin olarak Adalet ve İçişleri bakanlarından bilgi talep etti. Kenanoğlu, Kobane protestoları sırasında 17 yaşındayken İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde polisin attığı gaz kapsülünün başına çarpması sonucu 10 Nisan 2015 tarihinde yaşamını yitiren Serhat SAVAŞ‘a dair yanıtlanması istemiyle Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL ve İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU‘ya soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL tarafından Anayasanın 98’ inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

IŞİD’in Kobane saldırılarına karşı yapılan protesto eylemleri sırasında İstanbul Gaziosmanpaşa’da 17 yaşındaki Serhat SAVAŞ isimli yurttaş, 9 Ekim 2014 tarihinde polis tarafından atılan gaz kapsülünün kafasına isabet etmesi sonucu yaralanmış ve 10 Nisan 2015 tarihinde yaşamını yitirmiştir.

Bu bağlamda;

  • Polis tarafından atılan gaz kapsülünün kafasına isabet etmesi sonucu yaralanan ve daha sonra yaşamını yitiren Serhat SAVAŞ isimli yurttaşın öldürülmesiyle ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır, başlatılmış ise soruşturma hangi aşamadadır? Şayet savcılıklarca herhangi bir soruşturma başlatılmış değilse,  üzerinden 6 yıl geçmiş olan ölümlü bir vakaya dair herhangi bir soruşturma açılmama gerekçesi nedir?
  • Serhat SAVAŞ’ın, ölümü ile ilgili şayet başlatılmış bir soruşturma bulunmakta ise soruşturmanın akabinde dava açılmış mıdır? Bu konuda açılan bir dava var ise yargılama ne aşamadadır? Şayet yargılama neticelendiyse sonucunda sorumlular hakkında cezai yaptırım uygulanmış mıdır?
  • Polis tarafından atılan gaz kapsülünün kafasına isabet etmesi sonucu vurularak gerçekleşen bir ölüm vakasına dair yargısal sürecin işletilmeme gerekçesi nedir?

 


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından Anayasanın 98’ inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

İŞİD’in Kobane saldırılarına karşı yapılan protesto eylemleri sırasında İstanbul Gaziosmanpaşa’da 17 yaşındaki Serhat SAVAŞ isimli yurttaş, 9 Ekim 2014 tarihinde polis tarafından atılan gaz kapsülünün kafasına isabet etmesi sonucu yaralanmış ve 10 Nisan 2015 tarihinde yaşamını yitirmiştir.

 

Bu bağlamda;

  • Polis tarafından atılan gaz kapsülünün kafasına isabet etmesi sonucu yaralanan ve daha sonra yaşamını yitiren Serhat SAVAŞ isimli yurttaşın öldürülmesiyle ilgili Bakanlığınızca, sorumluların bulunmasına dair herhangi bir idari soruşturma açılmış mıdır, açılmış ise soruşturma hangi aşamadadır, açılmamış ise üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen neden herhangi bir soruşturma açılmamıştır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu