Soru Önergeleri

Korsan Ezan Hoparlörlerini İçişleri Bakanına Sorduk

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, İstanbul Sarıyer Ayazağa Cemevi sokağına kim tarafından konduğu belli olmayan ve beş vakit ezan yayını yapan ve Mahalleli tarafından tepkiyle karşılanan korsan hoparlörleri İçişleri Bakanlığına sordu.


 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen soruların İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99.maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

Ali KENANOĞLU

İstanbul Milletvekili

 

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Ayazağa Mahallesi’nde bulunan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Ayazağa Cemevi’nin karşısına yaklaşık 2 ay önce kimliği belirsiz kişilerce 5 adet kolon yerleştirilmiştir. Mahalleli tarafından “korsan ezan hoparlörü” olarak adlandırılan bu kolonlar aracılığıyla mahalleliye camii minaresi dışında ezan dinlettirilmektedir. Cemevi yönetimi konuyla ilgili olarak Sarıyer Müftülüğü ve Sarıyer Belediyesi ile görüşmüş ve görüşmelerde müftülük ve belediye yetkilileri kolonlar hakkında herhangi bilgilerinin olmadığını ve kolonların kendilerine ait olmadığını ifade etmiş, bu sebepten ötürü de müdahalede bulunamayacaklarını belirtmişlerdir.

Cemevi karşısına ek olarak, mahalle boyunca özellikle Alevilerin yoğunluklu olduğu değişik lokasyonlara da birer adet hoparlör yerleştirilmiş ve “korsan ezan yayını” gerçekleştirilmiştir. Özü itibariyle insanları camiye ve namaza çağıran ezanın, herkesçe bilindiği üzere, inançları uyarınca camide ibadet etmeyen Alevilere – Cemevi karşısında ve mahalledeki münferit yerlerde bulunan kolonlar aracılığıyla – zorla dinlettiriliyor olması açık bir provokasyon girişimi olarak yorumlanabilir. Alevilerin bu yollu bir tahrike tepki göstermesi durumunda, bir diğer deyişle, kolonların kendileri tarafından kaldırılması durumunda, “ezan düşmanı” ilan edilecekleri yönünde kaygıları olduğunu aktaran Cemevi yetkilileri, yaratılmaya çalışılan provokasyon karşısında bu işin sorumlularının yetkililer tarafından bir an önce bulunup haklarında gerekli hukuki işlemlerin başlatılmasını talep etmektedirler.

Alevilerin yanı sıra mahallelinin geri kalanının da rahatsız olduğu yönünde açıklamada bulunan Cemevi yetkilileri, mahalle halkının bu yaşananlardan ötürü son derece tedirgin olduğunu ve huzursuzluğa mahal veren kolonların kaldırılması gerektiği yönünde telkinde bulunduklarını dile getirmişlerdir. Cemevi yetkililerinin mahalleli ile yaptıkları görüşmede, mahalledeki geri kalan yurttaşlar böylesi bir provokasyonun önüne geçilmesi için bu saldırganca tavrın bir an önce son bulması gerektiğini iletmişlerdir.

Ayazağa’da yaşananlar, Alevilerce, 19 Temmuz günü yine Sarıyer ilçesine bağlı Armutlu Mahallesi’nde bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi’ne uzun namlulu silahlarla gerçekleştirilen polis baskını, Erzincan’da Matem Orucu’nda lokmalarını paylaşmak üzere Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Erzincan Şubesi’nin kurmuş olduğu çadıra yönelik belediye çalışanlarının gerçekleştirdiği saldırı ile bağlantılı olarak değerlendirilmektedir. Olan biteni kaygı ile takip eden Alevi kamuoyu, Alevilere yönelik son zamanlarda sıkça görünür olan tavrın değişmesi gerektiğini ifade etmektedir. Bu sebeple, kaygıların son bulabilmesi için, bir an önce, bu saldırgan tutuma yönelik yetkililerin müdahalesi beklenmektedir. Nitekim, yetkililerin Armutlu ve Erzincan’da maruz kalınan muameleye yönelik sessiz kalması, yakın gelecekte (Ayazağa’da yaşananlar) benzeri saldırılara yine maruz kalacakları yönünde Alevi kamuoyunda oluşan kaygıları haklı çıkarmıştır. Kimseden – beraberinde hor görmeyi de mümkün kılan – bir hoşgörü beklemediklerini dile getiren Aleviler, eşit yurttaşlık haklarına binaen, kamusal alanda eşit söz hakkı ve eşit düzeyde görünebilirlik imkânı sağlayan zeminin sağlanmasını talep etmektedirler.

 

Bu kapsamda,

  • Ayazağa Mahallesi’nde bulunan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Ayazağa Cemevi’nin karşısına kolon bırakanlar kimlerdir? Ayazağa’da Alevilere yönelik gerçekleştirilen bu provokasyona sebebiyet verenlerin bulunması amacıyla bakanlığınızca herhangi bir tahkikat başlatılmış mıdır? Bu yönlü bir soruşturma başlatılmışsa bu soruşturma ne aşamadadır? Başlatıldıysa kamuoyunu bu konuda bilgilendirecek misiniz? Başlatılmadı ise olan bitenin göz ardı ediliyor olmasını nasıl açıklamaktasınız?
  • Cemevi’nin tam karşısına yerleştirilen kolonlar ne zaman kaldırılacaktır?
  • Alevilere ve Alevi kurumlarına yönelik son zamanlarda tanıklık ettiğimiz saldırı silsilesi bakanlığınız tarafından nasıl değerlendirilmektedir? Alevi kamuoyunun kaygılarını dindirmeye yönelik bu konuyla ilgili bir açıklamanız olacak mıdır?
  • Son aylarda Alevilerin maruz kaldığı saldırıların/engellemelerin birbirinden bağımsız olduğunu düşünüyor musunuz?
  • Bakanlığınız toplumda yaygınlık kazanan Alevilere yönelik saldırılara karşı neden herhangi bir önlem almamakta ve sessiz kalmaktadır?
  • Armutlu ve Erzincan’da yaşananlar göz önüne alındığında, yetkilikler tarafından herhangi bir açıklamanın/kınamanın yapılmamış olması ve yaşananlarla ilgili tahkikatın başlatılmamış olmasının Ayazağa’da yaşananlara yol açtığını düşünüyor musunuz?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu