Soru Önergeleri

Kenanoğlu’ndan Enerji Bakanı’na: “Avrupa’nın en ucuz benzinini, elektriğini ve doğalgazını kullanıyoruz” diyerek vatandaşı yanıltıyorsunuz!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katıldığı bir televizyon programındaki vatandaşı yanıltan ifadelerini Meclis gündemine taşıdı. Avrupa’da benzini en ucuz kullanan ülkenin Türkiye olduğunu ve benzer durumun doğalgaz ve elektrikte de yaşandığını söyleyen Bakan Dönmez’in ifadelerine ilişkin Kenanoğlu, Enerji Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde “Avrupa’da ortalama asgari ücret ile kaç litre benzin alınmakta, Türkiye’de kaç litre benzin alınmaktadır?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

24 Ocak 2022 tarihinde Haber Türk kanalında Kübra Par’ın sunduğu Açık ve Net adlı programa katılan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Avrupa’da en ucuz benzini kullanan ülke olduğumuzu iddia ederek, benzer bir durumun elektrik ve doğalgazda da var olduğunu söylemiştir.

Söz konusu programın ilgili bölümünde sayın bakan “Avrupa’da ki fiyatlara baktığımızda pompaya yansıyan fiyatlara, benzini en ucuz kullana ülkelerden biriyiz. Herkes benzini aynı fiyatlarla alıyor, bir varili Türkiye’de 90 dolar, Avrupa’da, Afrika’da veya Asya’da ki de 90 dolar ödüyor. Pompaya yansıma konusunda, özellikle vergiler açısından baktığımızda ülkelerin vergi politikaları dikkate alınarak belirleniyor, oraya baktığımızda, bugün neredeyse Avrupa’da ki benzin fiyatları, pompa, nihai bütün vergiler dahil baktığımızda Türkiye’de litresi 14 TL civarında, ortalama baktığımızda 1,5 Euro civarında bir fiyat görüyoruz Avrupa ülkelerinde. Hollanda, Norveç, Finlandiya gibi Almanya gibi ülkelerde bu rakamlar şu anda TL bazında 26 TL civarında neredeyse bizim iki katımıza yakın fiyatlarla satılıyor. Aslında benzer bir durum elektrik ve doğalgaz da var.

Avrupa’daki başkentlere baktığımızda; elektik fiyatları, Türkiye’de son fiyat ayarlamasından sonra bile Avrupa’daki en ucuz elektrik kullanan üçüncü ülkeyiz. Bizden daha düşük, Sırbistan ve Ukrayna var. TL’ye çevirerek söylüyorum. Daha iyi anlaşılsın diye TL bazında söylüyorum.” ifadelerini kullanmıştır.

Bu bağlamda;

  1. Bakanlığınızın benzin, elektrik, doğalgaz fiyatlarını kıyasladığı Avrupa ülkelerinde ortalama kişi başı milli gelir ne kadardır?
  2. En ucuz benzin, elektrik ve doğalgaz kullandığımızı iddia ettiğiniz Avrupa ülkelerinde asgari ücret ne kadardır? Avrupa’da ortalama asgari ücret ile kaç litre benzin alınmakta, Türkiye’de kaç litre benzin alınmaktadır?
  3. Kıyaslama yaptığınız Avrupa ülkelerinde enflasyon rakamları nedir? Bu kıyaslamaları yaparken bu verilere bakarak mı değerlendirme yapıyorsunuz?
  4. Avrupa ülkelerine göre en ucuz benzin kullandığımızı iddia ederken bu kıyaslamayı hangi kriterlere göre (milli gelir, ücretler, enflasyon, alım gücü …) yapıyorsunuz?
  5. Avrupa’nın en ucuz benzini kullandığımızı ve benzer durumun elektrik ve doğalgazda da var olduğunu söylerken vatandaşlarımızı yanıltmış olmuyor musunuz?
  6. Vatandaşlarımızı doğru bilgilendirmek açısından, ülkeler arası fiyat kıyaslaması doğrudan ilgili para biriminin TL’ye çevrilmesiyle mi yoksa kişi başı milli gelir, asgari ücret veya enflasyon gibi endekslerle göre mi yapılmalıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu