Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Adaletsiz kesilen Covid-19 cezaları Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Covid-19 salgınının Türkiye’de ilk görüldüğü 2020 yılının Mart ayından bu yana maske takma ve sokağa çıkmama gibi yasaklara uymayanlara yönelik olarak kesilen adaletsiz cezaları Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu, İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde iktidarın lebalep kongreler yaparken ceza mekanizmalarının işletilmediğine dikkat çekerek vatandaşa kesilen Covid-19 cezalarının adaletsiz ve fazla olduğunu ifade etti.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıda belirtilen sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Covid-19 salgınının Türkiye’de ilk görüldüğü Mart 2020 tarihinden bu yana salgının önlenmesi için değişik zamanlarda sokağa çıkma yasakları ile birlikte maske takma zorunluluğu uygulamaları getirilmiştir. Sokağa çıkma yasakları süresince bu yasağa uymayan bazı kimselere ve maske takmayan bazı vatandaşlarımıza cezalar kesilmiştir.

Ceza miktarının fazlalığı bir bakıma devlet için yeni gelir kapısına dönüşmüş, adaletsiz kesilen cezalar ise kamuoyunda tartışmalara neden olmuştur. AKP iktidarı lebalep kongreler yaparken, kendi yandaşlarının cenazelerine katılırken yasak ve ceza mekanizması işletilmemiş, ancak, kendi evinin önünde denize girmek isteyenden tutunda, geçinmek için çalışmak zorunda olan kâğıt toplayıcısına, yolda yürürken anlık maske çıkaranlara kadar ceza kesilmesinden imtina edilmemiştir.

Bu bağlamda;

1- Pandemi süresince yasaklara uymayan kaç kişiye ceza kesilmiştir? Toplam miktarı ne kadardır?

2- Pandemi süresince yasaklara uymayan kaç işyerine ceza kesilmiştir? Toplam miktarı ne kadardır?

3- Maske takmama nedeniyle kesilen ceza miktarı ne kadardır?

4- Sokağa çıkma yasağına uymayanlara kesilen ceza miktarı ne kadardır?

5- Kesilen cezaların illere göre dağılımı nasıldır?

6- 18 yaş altı ve 65 yaş üstü kaç kişiye ceza kesilmiştir? Toplam miktarı ne kadardır?

7- Kesilen bu cezaların ne kadarı tahsil edilmiştir?

8- Kesilen bu cezaların kaçına itiraz edilmiştir?


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu