Araştırma ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu’ndan tüm Türkiye’yi etkileyen orman yangınlarının araştırılması için önerge

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, 28 Temmuz 2021 tarihinde Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan orman yangınından itibaren son 7 gün içerisinde 35 ilde 140’dan fazla yerde yaşanan orman yangınlarına ilişkin araştırma önergesi verdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunduğu önergede Kenanoğlu, orman yangınlarına sebep olan unsurların açığa çıkarılması, yangından zarar gören alanların yeniden ekolojik yaşama kazandırılması ve benzer orman yangınlarının bir daha yaşanmaması amacıyla Anayasa’nın 98. ve Meclis İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis araştırma sürecinin başlatılmasını talep etti.

Araştırma önergesi gerekçesiyle birlikte aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

28 Temmuz 2021’de Manavgat’ta başlayan orman yangınları, devam eden son yedi gün içinde 35 ilde ve 140’dan fazla yerde yaşanmış, an itibariyle resmi verilere göre 3 kentte 10 ayrı bölgede yangınların devam ettiği açıklanmıştır.  Çok sayıda yerleşim yeri, mahalle ve köyler yanmış veya yanma tehlikesi altında kalmış, 8 vatandaşımız yaşamını yitirmiştir. Türkiye’nin orman yangınlarında yaşadığı bu acı tablo yangının nedenlerinden tutun da söndürülmesinde yaşanan eksiklikler, yaratılan spekülatif haberler gibi birçok soru işaretini de beraberinde getirmiştir. Türkiye’de yaşanan orman yangınlarının önlenmesi, yangına sebep olan unsurların açığa çıkarılması ve yangında zarar gören ormanların yeniden ekolojik yaşama kazandırılması amacıyla Anayasa’nın 98. ve Meclis İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis Araştırma sürecinin başlatılması gereğini arz ve teklif ederim. 03/08/2021

 

 

 

 

 

GEREKÇE

Büyük felaket diyebileceğimiz bu orman yangınlarının neden ve nasıl gerçekleştiği bir muammadır. Söndürülme çalışmalarında yaşanan basiretsizlikler, kamuoyunun yeterli ve doğru bir şekilde bilgilendirilmemesi, yangının geniş alanlara yayılarak can ve mal kaybına sebep olması ise bütün Türkiye’yi derinden üzmüştür.

Her gün yeni bir ekolojik yıkım veya felaketle karşı karşıya kalıyoruz. Ülkenin dört bir yanından doğanın talanı, afet, yangın, kuraklık, sel haberleri gelmektedir. Antalya Manavgat’ın dört farklı bölgesinde başlayan yangınlar bir hafta içerisinde Akdeniz ve Ege kıyıları il birlikte, Dersim ve Muş’unda aralarında olduğu orman alanlarının bulunduğu iç kentlerde de yaşanmış, buna karşılık ülke yönetiminden sorumlu olan iktidar kelimenin tam anlamıyla yangınlara seyirci kalmıştır.

13 uçağa sahip olduğu söylenen saray iradesinin Marmaris’te vatandaşa çay atması, her yere özel uçağı ile giden Tarım ve Orman Bakanı’nın ‘yangın söndürme uçaklarının envanterde bulunmadığı’ açıklaması, Antalya’nın Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren’in, TOKİ evlerinden yararlanmak için eski evleri olanların ‘keşke bizimde evimiz yansaydı’ şeklindeki söylemine birlikte bakılınca nasıl bir trajikomik tablo içinde olduğumuz daha iyi anlaşılacaktır.

İklim uzmanlarının ve yine küresel ekoloji hareketlerinin iklim krizi dolayısıyla orman yangınlarına dair uyarılarının dikkate alınmaması, önlem alınmaması da iktidarın yangınlardaki sorumluluğuna başka bir boyut kazandırmıştır.

Ortak mirasımız olan ormanların rant uğruna veya tedbirsizlik nedeniyle yok olmasına seyirci kalınmamalıdır. Yangın söndürme uçaklarının olmaması, söndürme faaliyetlerinin yetersizliği, erken müdahalede geç kalınması, böylece yangınların rüzgâr ve sıcaklığın etkisiyle yayılarak geniş alanları tahrip etmesi yaşanan felaketin büyümesine sebep olmuştur. Tunceli’de yaşanan orman yangınına vatandaşların müdahale etmesinin engellenmesi ise ayrı bir garabet olarak yaşanmıştır.

Halkların Demokratik Partisi Grubu olarak yukarıda açıkladığımız üzere, Türkiye’de yaşanan orman yangınlarının sebeplerinin açığa çıkarılması, ilk günden erken müdahale yapılamamasının nedenlerinin araştırılması, yangın söndürme uçaklarının, ormanları ayıran orman içi erişim yollarının yeterli olmamasının nedenleri gibi bir çok hususun detaylıca incelenmesi, yanan ormanların imara açılmaması, orman yangınlarını önleyici tedbirlerin artırılması, yangınların makul sürede kontrol altına alınması için yeterli yangın söndürme ekipmanlarının hazır bulunması, ormanların güvenliği gibi konularda da gerekli önlemlerin acilen alınması amacıyla araştırma komisyonunun kurulmasını çok önemli ve gerekli görmekteyiz.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu