KonuşmalarTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu: 2004’te bir asgari ücret kadar olan aylık özel eğitim ödeneği 2021’de asgari ücretin yedide ikisi!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, özel eğitim kurumlarının sorunlarını ve taleplerini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda gündeme getirdi. 2004 yılında özel eğitim ödeneğinin bir öğrenci için aylık bir asgari ücret miktarı kadarken 2021 yılında bu ücretin asgari ücretin yedide ikisine denk geldiğini belirten Kenanoğlu, 2022 yılında özel eğitime ek bütçe ayrılması gerektiğini ifade etti.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


 

Dönem: 27 Yasama Yılı: 5 Tarih: 30.11.2021 Birleşim: 24 Ham Tutanak Sayfası:-

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Özel Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu bugün bizleri ziyaret etti. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında açılabilen ve engelli çocuklara eğitim veren kurumlardır. 2006 yılında, sadece 35 bin engelli bireyin eğitim aldığı özel eğitim sektörümüzde, günümüzde 425 bin engelli birey eğitim alıyor, 47 bin personel istihdam edildi, 800 bin engelli birey de rehabilitasyon sürecini başarıyla tamamlayarak topluma kazandırıldı.

Ancak, son yıllarda özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ödenen kamu katkısının ülkedeki ekonomik göstergelerin çok altında kaldığı görülmektedir; 2004 yılında bir öğrenci için ödenen aylık özel eğitim ödemesi bir asgari ücret miktarı kadar iken 2021 yılına gelindiğinde asgari ücretin yedide 2’sine tekabül etmiştir. Bu durumun düzeltilmesi gerekmektedir. Personel gideri olarak bu giderlerin yüzde 65’i kapsadığı göz önüne alınırsa, Feredasyonun talebi, asgari ücretin üzerinde bir ödeme yapılması önümüzdeki yıl için.

Bu talebi iletiyor, saygılar sunuyorum.


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu