ManşetTBMM Faaliyetleri

NİSAN AYI FAALİYETLERİMİZ

02 NİSAN

 • Coronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerindeki doluluk oranını hatırlatıp, salgının cezaevlerine sıçraması halinde yaşanabilecek sıkıntılara dikkat çekerek, infaz indiriminde siyasi tutsakların, ağır hasta ve 60 yaş üstü mahpusların, çocuklu kadınların, çocuk tutukluların infazda eşitlik ilkesi ve toplumsal barış çağrıları göz önünde bulundurularak acilen serbest bırakılması yönünde düzeleme yapılması için Adalet Bakanını göreve çağırdık.

03 NİSAN

 • #GününDakikası video çekimimizde; Marketlerde son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerin kamu otoritesi tarafından satın alınarak halka dağıtılmasını istedik.

06 NİSAN

 • Coronavirüs salgınına karşı devletin aldığı önlemler sebebiyle geliri azalan ya da tamamen kesilen ihtiyaç sahibi 2 milyon haneye yapılacak olan 1000’er TL yardımın, işini kaybeden işçilere, iş yerini kapatmak zorunda kalan küçük esnafa, yevmiye ile çalışmak zorunda kalan ama iş yapamaz durumda kalanlara yapılıp yapılmayacağına ilişkin yanıtlanması istemiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a soru önergesi verdik.

09 NİSAN

 • Coronavirüs tedbirleri nedeniyle işini kaybetmiş işçinin, iş yerini kapatan esnafın, işsizlerin, EYT’lilerin, KHK ile işten atılanların, Kısa Çalışma Ödeneği için şartları uymayanların, sigortasız çalışıp işsiz kalanların yani hiçbir geliri olmayanların geçimlerinin sağlanması için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanını göreve çağırdık.

11 NİSAN

 • Evrensel gazetesine verdiğimiz röportajda; Hükümetin ne muhalefeti ne yerel yönetimleri ne de bilim insanlarını dinlemeyip kendi bildiğini okuduğunu, her yaptıklarını ister yanlış ister doğru parlatıp kamuoyuna sunan medya dışında hiçbir güçlerinin ve bilgilerinin olmadığını ifade ettik.

12 NİSAN

 • İstanbul il örgütü ve İstanbul vekilleriyle online toplantı yaptık.
 • #GününDakikası video çekimimizde; Bu zor zamanlarda birlikte hayatta kalacağımız bir dayanışmayı inşa etmek için özellikle yöre ve köy derneklerini bu konuda sorumluluk almaya davet ettik.

15 NİSAN

 • Hastanelerdeki organizasyon eksikliğinin sürecin başından itibaren en büyük sorun olarak kendini gösterdiğini, bunun sonucu olarakta özellikle asistan hekim ve hemşirelerde daha belirgin olmak üzere tüm sağlık emekçilerinin iş yükünün arttığını, artan iş yükünün ise sağlıkçıların virüse maruz kalma tehlikesini yükselttiğine dikkat çekerek, sorunların çözümü için Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA’yı göreve çağırdık.

19 NİSAN

 • Değerlerimize sahip çıktığı için haksız ve hukuksuzca tutuklanan Zeynep Yıldırım için Adalet çağrısı bulunduk.

19 NİSAN

 • Boğaziçi Öngörünüm Bölgesinde bulunan Kuzguncuk’ta vakıflara ait arazinin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından aylık 258 TL’ye kiralanması ile ilgili yanıtlanması istemiyle Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY’a Soru Önergesi verdik.

20 NİSAN

 • Türkiye’de kullanılan Coronavirüs tanı kodunun Dünya Sağlık Örgütü tanı kodu ile uyuşmadığı için vaka sayısının gerçek boyutunun bilinmediği, ayrıca yapılan test sayısı yükseldikçe tespit edilen vaka sayısının arttığına dikkat çekerek, hangi illerde ne kadar test yapıldığı ile ilgili yanıtlanması istemiyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Soru Önergesi verdik.

21 NİSAN

 • Kamuoyunun ölümcül salgın ve cezaevlerinin olumsuz şartlarından ötürü tüm mahkumların tahliyesine yönelik taleplerinin karşılık görmediğini, ancak pek çok adli hükümlünün tahliyesine olanak sağlayan infaz yasasının Meclisten geçmesi nedeniyle, kaç adli hükümlünün tahliye olduğunu, bunların illere, yaşa, cinsiyete ve cezaevlerine göre dağılımlarını, infaz yasasına dahil edilmeyen siyasi mahkumların sayısını, tahliye edilenlerin kaçının yeniden suç işlediğini, bu yasa nedeniyle meydana gelebilecek tehlikelerin ve olası suçların sorumluluğunun kimde olacağına ilişkin yanıtlanması istemiyle Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL’e Soru Önergesi verdik.

23 NİSAN

 • Salgın yayılmadan ve çalışanların hayatı daha fazla tehlikeye atılmadan bir an önce zorunlu üretim dışındaki tüm alanlarda üretimin durması yönünde karar alınması için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK’u göreve çağırdık.

24 NİSAN

 • Bu zor günlerde dayanışma bize umut olur, paylaşma bizi iyileştirir dedik. İmkanı olan herkesi #KardeşAile kampanyamıza destek olmaya davet ettik.

27 NİSAN

 • Can TV‘de canlı yayın programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunduk.

 • Erzurum’un Hınıs İlçesi Meydan Köyü’ne giden yolun günümüzde dahi toprak olduğu, bu köy yolunun sadece Meydan Köyünü değil çevresindeki 10-12 Alevi köyünü de ilgilendirdiği, “Asfalttan ayrılan toprak yollar Alevi köylerine çıkar” sözünü tekrar hatırlatarak, özellikle ilkbahar ve kış aylarında köylülerin ulaşım konusunda ciddi aksaklıklar yaşaması üzerine, yollarının asfaltlanmama nedeninin açıklanması istemiyle İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’ya soru önergesi verdik.

28 NİSAN

 • Cezaevlerinde maskelerin kantinlerde ücretli satıldığı, yeterli test uygulaması ve dezenfektan yapılmadığı, hasta mahpusların tedaviye götürülmediği ve gerekli önlemler alınmazsa durumun tehlikeli boyutlara ulaşacağına dikkat çekerek yanıtlanması istemiyle Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL’e soru önergesi verdik.

29 NİSAN

 • Türkiye çapında 7003 şubesi bulunan Şok Market işçilerinin çok zor şartlar altında çalıştırıldığı, Korona Pandemisi nedeniyle Cepte Şok uygulaması ile evlere servis hizmeti başlatıldığı, günde 14 saat çalışma yapıldığı ve fazla mesai ücreti verilmemesi üzerine yanıtlanması istemiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a soru önergesi verdik.

30 NİSAN

 • Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredildikten sonra yüksek faizle borçlanarak rekor düzeyde alım yapan ÇAYKUR’un, özelleştirmeye zemin hazırlamak için bilinçli olarak 2019 yılında 1 milyar 559 milyon lira zarar ettirilmesi üzerine yanıtlanması istemiyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi verdik.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu