ManşetTBMM Faaliyetleri

Marketlerdeki Ürünlerin Son Kullanma Tarihi Geçmeden İhtiyaç Sahiplerine Dağıtılması İle İlgili Yazımıza Bakanlıktan Yanıt Geldi

Covid-19 salgını nedeniyle marketlerde acil ihtiyaç malzemesi olarak görülmediği için raflarda bekleyen ürünlerin, son kullanma tarihi geçmeden kamu otoritesi tarafından satın alınarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılması için iki bakanlığa gönderdiğimiz yazımıza Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

Sorularımız ve gelen yanıt aşağıdaki gibidir.


 

Bekir PAKDEMİRLİ

Tarım ve Orman Bakanı

 

Sayın Bakan,

Türkiye’de Covid-19 vakasının açıklanması ile birlikte ilk olarak Marketlerde Genel Gıda kategorisinde satışların hızlı bir yükselişe geçtiği gözlemlenmiştir. Genel gıda kategorisi içerisinde pirinç, bulgur ve makarna gibi önemli bakliyat ürünlerinin bulunduğu bilinmektedir.

Ancak, genel gıda ürünleri dışında bulunan yüzlerce ürün, bu salgın günlerinde acil ihtiyaç malzemesi olarak görülmediğinden market raflarında beklemektedir.

Market raflarında bekleyen ve satışı düşük olan bu acil ihtiyaç dışı ürünlerin son kullanma tarihlerinin yaklaşması, bir önlem alınmaması halinde hem tekrar tüketime sunulması ihtimali nedeniyle riskli hem de bir servet kaybı anlamına gelmektedir.

Dolayısıyla, acil ihtiyaç dışı ürünlerin son kullanma tarihleri yaklaşmadan kamu otoritelerince satın alınıp vatandaşa ulaştırılması büyük önem taşımaktadır.

Böylelikle,

Birincisi, bu ürünlerin ellerinde kalması halinde zarara uğrayacak esnafa destek sağlanmış olacaktır.

İkincisi, bu zor süreçte evde kalan vatandaşların kısmi de olsa bazı ihtiyaçları kamu tarafından karşılanmış olacaktır.

Ayrıca, son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerin tüketilmesine yönelik böyle bir önlem alınmaz ve bu ürünler raflarda kalmaya devam ederse, ileriki günlerde çeşitli hilelerle tekrar piyasaya sunulmaya çalışılabilir ve kullanılması halinde çok sıkıntılı durumların yaşanmasına sebep oluşturabilecektir.

Yukarıdaki önlemlerin alınması ve tarafımıza cevap verilmesi hususunu bilgilerinize sunarım. 31/03/2020

 

 

 

Dağıtım

Ticaret Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanlığı


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu