ManşetYazılar

Alevilerin Veli’leri tutuklandı

Alevilerin Veli’leri tutuklandı

Tv10 ve Alevi dünyasının bilinen aktivistlerinden, Dede Veli Büyükşahin ve Tv10 Yönetim krulu üyesi, programcısı Veli Haydar Güleç tutuklandılar. Bu tutuklamaların gerekçesi BDP dönemindeki Siyaset Akedemileri olarak gösteriliyor.

Bahsedilen siyaset akedmileri 2011 yılına ait bir faliyet. Faliyetin kendisinin suç olup olmadığı ayrı bir tartışma ama 7 yıl önceki bir faliyetten dava açıp insanları tutuklamak ta tamamen siyasi bir karardır.

Tv 10, Aleviler içerisinde yapılmaya çalışılan etnik ayrıştırmayı ortadan kaldıran bir kapsayıcılığa sahipti. Dersim’li Alevi ile Sıraç Alevilerini ve Tahtacı Alevileri buluşturan bir platformdu. Ayrıca Tv10 Aleviler üzerinde yürütülen Sünnileştirme ve Şiileştirme politikalarını ters yüz edecek çalışmalar yapıyor; bu kapsamda köy köy, kasaba kasaba dolaşarak Alevilerin özgün yapısını ekrana taşıyıp, asimilasyonun eşiğindeki Alevilerin suratına çarpıyor ve onların kendilerine gelmelerini, özlerine dönmelerini sağlıyordu. Tv 10 bunun için kapatılmıştı, rahatsızlık buydu!

Kapatılan Tv’ler içerisinde sadece Tv 10’un emekçileri Televizyonlarına sahip çıkıp kapatılma kararına karşı direnmeye ve her hafta düzenli olarak eylem yapmaya devam ediyorlardı. Tutuklamaların nedeni de budur!

Gerisi hikaye…

Ali Kenanoğlu

19.01.2018

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu