ManşetTBMM Faaliyetleri

Evrensel Gazetesine Verilen Bu Ceza Muhalif Basını Susturma Yöntemidir

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma ile Basın İlan Kurumu’nun Evrensel gazetesine Ragıp Zarakolu’nun “Makus kaderden kaçış yok” başlıklı yayınlanan yazısı nedeniyle rekor düzeyde uyguladığı 45 günlük ilan ve reklam kesme cezasını kınadı.

Konuya ilişkin Tutanak Metni ve Konuşma Videosu aşağıdadır.


TUTANAK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI

Dönem: 27 Yasama Yılı: 3 Tarih: 24.06.2020 Birleşim: 104 Ham Tutanak Sayfası:32-

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

Tutanak Metni:

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Basın İlan Kurumu Evrensel gazetesine Ragıp Zarakolu’nun “Makus kaderden kaçış yok” başlıklı yayınlanan yazısı nedeniyle basın tarihine geçecek rekor bir ceza vermiştir.

Yazı nedeniyle Evrensel gazetesine ve internet sitesine kırk beş gün süreyle resmî ilan ve reklamların kesilmesi cezası verilmiştir.

Ragıp Zarakolu 5 Mayıs 2020’de Evrenselde yayınlanan yazısı nedeniyle Cumhurbaşkanlığı ve AKP temsilcilerinin darbecilik iddialarına hedef olmuştur. Aslında söz konusu yazı, darbeyi savunan değil, aksine eleştiren bir yazıdır. Yazarın kendisi de daha sonra yaptığı açıklamada darbelerden mağdur olmuş birisi olduğunu ve darbeyi savunmasının mümkün olamayacağını açıklamıştır.

Düşünce ve ifade özgürlüğüne verilen kırk beş günlük ilan kesme cezası şimdiye kadar verilmiş en uzun ilan kesme cezasıdır.

Evrensel gazetesine verilen bu ceza, muhalif basını susturma ve cezalandırma yöntemidir.

Patronsuz özgür basın boyun eğmeyecek, susmayacak ve gerçekleri yazmaya devam edecektir.

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu