ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Türkiye Diyanet Vakfı Harcamaları Neden Denetlenmiyor?

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Sayıştay’ın “Denetlenmesi gerekir” tespitine karşın denetim dışı bırakılan, 2014-2018 arası gelirini % 116 artıran, 2017-2019 arası toplam harcaması 2,4 milyarı bulan Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV), harcamalarının neden denetlenmediği ile ilgili yanıtlanması istemiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY’a soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen soruların Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

                                                                                                                                                                                                                                             

 

Sayıştay’ın “Denetlenmesi gerekir” tespitine karşın denetim dışı bırakılan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), hemen her yıl olduğu gibi 2019 yılı faaliyet raporunu da gecikmeli açıklamıştır.

2014 yılına oranla 2018 yılında gelirini yüzde 116 artıran ve 1,2 milyar TL para toplayan TDV’nin 2019 yılı harcamaları ise astronomik rakamlara ulaşmaktadır. 2019 yılı faaliyet raporuna göre TDV, “Amaca yönelik giderler” adı altında bir yılda toplam 933,3 milyon TL harcamıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın faaliyetlerine destek olmak amacıyla kurulan ve “Diyanet’in kara kutusu” olarak nitelendirilen Diyanet Vakfı’nın 2019 yılı giderleri, 2017 yılına oranla yüzde 46 artmıştır.

Vakfın 2017, 2018 ve 2019 yıllarındaki toplam harcaması 2,4 milyar TL’ye ulaştığı anlaşılmaktadır.

TDV’nin 2019 yılında yalnızca inşaat harcamaları için harcadığı toplam para 269,5 milyon TL olmuştur. Aralarında 35 cami, 42 Kuran kursu ve iki dükkanın da yer aldığı toplam 141 inşaat için 260,4 milyon TL harcayan vakfın 2019 yılındaki 45 tadilat işinin maliyeti ise 9,1 milyon TL olarak kaydedilmiştir.

Raporda, vakfın yurtdışındaki inşaat işlerine ilişkin mali veriler de paylaşılmıştır. Buna göre, temeli 2015 yılında atılan Cibuti Sultan II. Abdülhamid Han Camii için dört yılda 7 milyon 980 bin dolar para harcandığı belirtilmiştir. Caminin 5 bin kişinin aynı anda ibadet edebilecek kapasitede olduğu ifade edilirken 10 bin metrekare üzerine inşa edilen cam için denizin doldurulduğu bildirilmiştir.

Kıbrıs Lefkoşa’da 2013 yılında projelendirilen Hala Sultan Camii ve Külliyesi’nin maliyeti de yüksekliği ile dikkati çekmektedir. Kullanıma açılan caminin tamamlanması için harcanan para TDV’nin kayıtlarına 49,7 milyon TL olarak geçirilmiştir.

Temeli Mayıs 2015’te atılan, 2021 yılında ise tamamlanması planlanan Arnavutluk-Tiran Namazgah Camii ve Külliyesi ile Makedonya’da yapımı devam eden Üsküp Camii’nin maliyeti de TDV’nin yurtdışında yaptırdığı diğer camilerden geri kalmamıştır. İki camiinin toplam yaklaşık maliyeti TDV’nin faaliyet raporuna, 41,6 milyon avro olarak yansımıştır.

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle zarar gören toplam 467 cami ve hizmet binasının tadilat işleri de TDV bütçesinden karşılandığı belirtilmektedir. Tadilat işleri için harcanan toplam paranın 22,7 milyon TL olduğu açıklanmıştır.

Bütün bunlara göre;

1- Sayıştay’ın ‘denetlenmesi gerekir’ tespitine karşı Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) neden denetlenmemektedir?

2- Türkiye Diyanet Vakfı en son ne zaman denetlenmiştir?

3- Türkiye Diyanet Vakfına bağışların dışında diğer kamu kurum ve kuruluşlarından herhangi bir gelir aktarılmak tamıdır?

4- TDV’nin 2019 yılı faaliyet raporunda yer alan “Amaca yönelik giderler” den kastedilen kalemler nelerdir? Hangi harcamalardır?

5- Türkiye Diyanet Vakfının personel sayısı kaçtır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu