Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Ayvalık’ta bir yılda ikinci kez atık döküm sahası çöken demir madenine ilişkin soru önergesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, atık döküm sahası son bir yılda ikinci kez çöken Balıkesir Ayvalık’taki Karaayıt köyünde bulunan demir madenine ilişkin soru önergesi verdi. Bilfer Madencilik tarafından işletilen tesisin atık depolama alanının patlaması sonucu Madra Barajını besleyen dereye ağır metallerin karıştığını belirten Kenanoğlu, “Ayvalık/Karaaayıt Köyü’nün meralarına el konarak işletilen madenin açık ocak kısmının ÇED raporundan muaf olduğu iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Karaayıt Köyü yakınlarında faaliyet gösteren Bilfer Madenciliğe ait madende atık depolama alanı çökerek ağır metallerden oluşan zehirli atıklar dereye dolmuştur.

Bilfer Madencilik tarafından işletilen ve sürekli kapasite artıran demir cevheri zenginleştirme tesisinin 2021 yılının Ocak ayında da atık depolama alanı çökmüş ve zehirli atıklar Madra barajına bağlanan dereye dolmuştu. O tarihlerde şirket atık depolama alanının çevresine beton bloklar koyarak önlem aldığını açıklamıştı.

Ayvalık/Karaayıt Köyü yakınlarındaki atık madeninin yeniden çökmesiyle beraber atık yığını içindeki ağır metaller dere suyuna karışmaya başlamıştır. Söz konusu dere bölgenin sulama ihtiyacını karşılayan ve aynı zamanda Ayvalık için ilerde içme suyu sağlaması da hedeflenen Madra Barajı’nı beslemektedir.

Projenin zenginleştirme tesisi ise Karaayıt Köyü’ne çok yakındır. Köyün içme sularında önceki yıllarda arsenik seviyesi yükselmesi nedeniyle, köylülerin itirazı üzerine BASKİ tarafından arsenik arıtma sistemi kurulmak zorunda kalınmıştır.

Bu bağlamda;

  1. Ayvalık/Karaaayıt Köyü’nün meralarına el konarak işletilen madenin açık ocak kısmının ÇED raporundan muaf olduğu iddiaları doğru mudur?
  2. Bir yılda iki kez çevre felaketine neden olan ‘Ayvalık Bilfer Maden Atıkları Düzenli Depolama Tesisi Projesi’ için ÇED olumlu raporu nasıl verilmiştir?
  3. Doğaya, derelere, barajlara Telafisi imkânsız zararlar veren olan Bilfer Madenciliğin faaliyetleri acilen durdurulacak mıdır?
  4. Madra Barajı’na ve yaşam alanlarına bu kadar yakın olan projenin ne kadar ciddi bir risk teşkil ettiği son kazadan da anlaşılan bu işletme en son ne zaman denetlenmiştir? Denetleme yapılmış ise riskler ve tehlike rapor edilmiş midir?
  5. Meydana gelen felaketin boyutları ile ilgili inceleme başlatılacak mıdır?
  6. Madra Barajı, dere ve civar sularda ağır metal ve kirlilik tahlilleri yapılarak sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacak mıdır? Bu sonuçlara göre gerekli önlemler alınacak mıdır?
  7. Çevre felaketine yol açan sorumlular hakkında işlem başlatılacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu