ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Bezmialem Tıp Fakültesinde Hastaların Said-i Nursi’nin ‘Risale-i Nur’ Kitabı İle Tedavi Edilmesini Meclis Gündemine Taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, İstanbul Fatih’teki Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bulunan “Sağlıkta Pozitif Düşünce Kulübü” tarafından hastanede yatan hastalara düzenli olarak Said-i Nursi’nin “Risale-i Nur” adlı kitabının şifa niyetine okunması ve dağıtılması ile ilgili yanıtlanması istemiyle Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY’a Soru Önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

  

Aşağıda belirtilen soruların Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY  tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

        

 

 

 

İstanbul Fatih’teki Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bulunan “Sağlıkta Pozitif Düşünce Kulübü” tarafından hastanede yatan hastalara düzenli olarak “Risale-i Nur” okunduğu ve ziyaretler yapıldığı ortaya çıkmıştır.

Kamuoyuna yansıyan haberlere göre, kulübün sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafın altına “Hem biz hastalarımızı hem de hastalarımız bizi özlemiş. Bu haftaki ziyaret hatıramız” şeklinde açıklama yazılmıştır.

Söz konusu kulübün ziyaretlerinde “hastalığın manevi boyutunun” anlatılarak ‘manevi olarak tedavi’ ettikleri ifade edilmiştir.

Kulübün, sosyal medya hesaplarında, hastalara “Risale-i Nur” okunduktan sonra Said-i Nursi’nin kitaplarının dağıtıldığı görülmektedir.

Birçok hastanın bu durumdan rahatsız olduğu, çoğu kişi tarafından kovuldukları ancak ziyaretlerin düzenli olarak yapıldığı ve hastaların doktorlarla ters düşmemek için sessiz kaldığı belirtilmektedir.

Şahısların hastalar ile maske ve sosyal mesafe kurallarına uymadan temasta bulunması ise tepkilere neden olmuştur.

Söz konusu şahısların kimler tarafından yönlendirildiği, Said Nursi propagandası ile ilgili hastane yönetiminden bir açıklama yapılmamıştır.

Bu bağlamda;

1-Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesindeki bu uygulamadan Bakanlığınızın haberi var mıdır?

2- Bu uygulama hakkında herhangi bir soruşturma veya inceleme başlatılmış mıdır?

3- Söz konusu şahıslar kimler tarafından yönlendirilmektedir?

4- Said-i Nursi’nin Risale-i Nur kitabının dağıtımı Hastane yönetiminin bilgisi dahilinde midir?

5- Sağlık kuruluşlarında yatan hastalar için ‘manevi tedavi’ diye bir uygulama var mıdır?

6- Said Nursi’nin şifa diye okutulan kitabının tıp alanında bilimsel bir karşılığı var mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu