HaberlerManşet

Adıyaman örneğinden seçim sonucuna bakış

Adıyaman örneğinden seçim sonucuna bakış

Ali KenanoğluAli Kenanoğlu

  • Yeşil Sol Parti Adıyaman adayı Ali Kenanoğlu, Adıyaman örneğinden yola çıkarak neden istenilen sonuca ulaşamadıklarına dair değerlendirmelerini paylaştı.

e589b45a3c3c968697218b65c355e1ff.png

 

ARAM PİRO

Yeşil Sol Parti Adıyaman adayı Ali Kenanoğlu, Adıyaman örneğinden yola çıkarak neden istenilen sonuca ulaşamadıklarına dair değerlendirmelerini paylaştı. Kenanoğlu’nun değerlendirmesi özetle şöyle:

Toplamda bütün partiler aldıkları oyu almış olsa ve ben 3 bin 500 oy daha almış olsaydım seçilebiliyorduk.

İki noktada hırsızlık

Oy çalma konusunda iki noktada hırsızlık yapılıyor;

* Sandıklar açıldığında oylar sayılırken ve tutanağa geçirilirken yapılan hırsızlık. Orada bir sandık görevlisi ve müşahidiniz varsa, çıkan sandık sonuçlarını tutanaklara geçirebiliyorsa, bir tane ıslak imzalı tutanak alabiliyorsa bu iş bitmiştir. Ondan sonra o sandıkla ilgili hiçbir şey yapılamaz, kimse orada hırsızlık yapamaz. O anlamı ile Adıyaman’da 1452’de sandık vardı. Gittiğim günden beri arkadaşlara dedim ki seçim akşamı 1.452 tutanağı masanın üzerine koyarsak ondan sonra arka üstü yatabiliriz. Yani kimse bizim oyumuzu çalamaz.

* Oyların çalındığı ikinci nokta bilgisayara geçiş noktasıdır. Mesela Yeşil Sol’un oylarının MHP’ye yazıldığını gördük. Burayı da tekip etmek gerekiyor ama ıslak imzalı tutanak elinizde varsa takip etmedinizse de hiçbir şekilde sonucu değiştirmiyor. Islak imzalı tutanakları aldığınız takdirde zaten YSK’nın ilan ettiği sonuçlar veriliyor ve siz o zaman farkı görüyorsunuz; itiraz ettiğiniz anda onu alıyorsunuz. Tutanak elindeyse bütün oylarınızı geri alma imkanınız var. İtirazın son günü de yok, bugün bile itiraz edebilirsiniz. Elinizde maddi bir gerçeklik var.

Elimizde tutanak yoktu

Dolayısıyla o tutanağı almazsanız her türlü hırsızlığa maruz kalırsınız ama alırsanız hiçbir şekilde oyunuzu çalamazlar. Biz Adıyaman’da 1452 sandığın tamamının tutanağını alamadık. Birinci günün akşamı kaç tane tutanağımızın olduğunu bile bilmiyorduk. Niye bilmediğimizi örgütsel sorunumuzu ve yetmezliklerimizin sonucu.

Genel sorunların yansıması

Her tarafta kazanıp Adıyaman’da kaybetmiş olsaydık o zaman Adıyaman’ı değerlendirirdik ama öyle değil. Yeşil Sol Parti olarak her yerde yüzde 3-3,5 oranlarında oy kaybetmişiz. Bu kaybettirmenin sebepleri;

* Merkezi ittifak politikasının etkisi. Kürt illerin tamamında CHP’yi, Batı illerinde ise TİP’i kendimize bir alternatif olarak yarattık. Batı illerinde kaybın daha fazla olmasının sebebi, hem CHP hem de TİP’in olması. Adıyaman üzerinden örnek vereceğim. Bir oy Kılıçdaroğlu’na bir oy Yeşil Sol’a dediğimizde, aslında CHP’yi seçmen nezdinde oy verilebilir meşru bir konuma soktuk. Bizim oylarımız CHP’ye gitti. Adıyaman’da CHP bizden 20 bin oy fazla almış. Bu Adıyaman tarihinde görülmüş bir şey değil. Bunun sebebi tamamen ‘Bir oy Kılıçdaroğlu’na bir Yeşil Sol’a’ söyleminin getirdiği meşruluk. 12 bin geçersiz oy var. Bunun nedeni hem Yeşil Sol’a hem CHP’ye basılan oylar, yani bizim oylarımız. İlk 10 gün içinde farkettik böyle olacağını ve nasıl oy kullanılması gerektiğini anlattık. Ne kadar kişiye ulaştığımız tartışmalı. Yaygın olarak insanlarımız bu şekilde oy kullandı ve yaklaşık 10 bin oyumuz bu şekilde geçersiz sayıldı.

* Diğer tarafdan yurt dışı oyları etkili oldu. Son açıklanan verilere göre biz yeteri kadar oy almış olsaydık, en azından önceki seçimler kadar alsaydık Adıyaman’ın biri vekili olurdu. Yurt dışından AKP’ye çok oy yazıldı ve onların oy oranı yükseldi, bizimkisi düştü. Bu da bir gerekçe olarak önümüzde duruyor.

* Depremler nedeniyle göç sorunu da vardı. Geçen seçimlerden bu yana büyük oranda gencimizin Adıyaman’ı terk etmesi. Siyasi, psikolojik baskılar, güvensizlik politikası nedeniyle bir göç dalgasına maruz kaldık. En çok da bizim seçmenimiz maruz kaldı. Bunu da çok gözardı etmeden söylemek gerekiyor.

* Diğer taraftan örgütsel sorunlar var. Aynı şekilde 2015’ten bu yana yürütülen siyasi baskılar ve arkadaşlarımızın kimisinin içeride, kimisinin sürgünde olması örgütteki sorunları da meydana getirdi, yetersizlikler oluştu. Bundan kaynaklı planlama, seçim sürecini örme gibi birçok konuda partimizin eksik kalmasına sebep oldu.

İkinci tur bir fırsattır

Diğer tarafdan ikinci tur seçimleri var. İkinci turda Sayın Kılıçdaroğlu’na oyumuzu vereceğiz. Bu düzenin değişmesi açısından önemli bir fırsattır. Bu fırsatı kaçırmayacağız ve halkımızda sandığa gidip Kılıçdaroğlu’na oy vermelidir.

Bütün bu değerlendirmeler hep birlikte parti içinde de yapılacak. Partimizin, mücadelemizin güçlendiği bir süreci yeniden örmüş oluruz.

ADIYAMAN

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu