Haberler

Kenanoğlu: Aleviliğin mağduriyetine ve mazlumluğuna sığınıyorlar

PİRHA: Milletvekili Ali Kenanoğlu, mafya-siyaset ilişkilerini meclise taşıdı. Kenanoğlu, yaptığı basın toplantısında, mafya-siyaset ilişkilerini Aleviler cephesinden değerlendirerek “İktidar ellerindeyken, Alevileri katlederken, Alevi mahallelerinde uyuşturucu işi yaparken Muaviye siyaseti yürütüyor. Ama ne zaman ki yönetimden dışlanıyorlar, akıllarına Alevilik geliyor” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Meclis’te yapılan basın toplantısında konuştu. Kenanoğlu, gündeme gelen mafya-siyaset ilişkilerini Aleviler cephesinden değerlendirerek şunlara değindi:

“Alevi tabanlı bir tartışma yürüyor”

“Özellikle suç örgütü liderinin yayınlamış olduğu videolarda dikkati çeken bir husus, sürekli Aleviliğe atıfta bulunması. Alevi sembolleri kullanması üzerine Alevi tabanlı bir tartışma yürüyor. Bir Alevi temsilcisi olarak, parlamento da siyaset yapan Aleviler olarak bizim de bu konu da söyleyeceklerimiz var. Alevi kamuoyunun, Alevi kanaat önderlerinin Alevi kurum başkanlarının söyledikleri var. Esasında bunların bilinmesi, duyulması açısından da bir not düşmek istedik.

Organize suç örgütü liderleri açıklamaları, itirafları kendi aralarındaki hesaplaşmanın bir gereği olarak yapıyorlar. Bunlar topluma bir faydamız olsun anlamında yapılmış şeyler değil. Onlar kendi arasındaki çıkar ilişkisinin gereği olarak, hesaplaşma için bunları yapıyorlar. Aksi takdirde toplumun bundan bir beklenti içerisine girmesini ve bir sonuç çıkarmasını doğru bulmuyoruz.”

“Birçok mafya lideri Alevi sembollerine başvuruyor”

“Aleviler açısından bakıldığı zaman dikkat çeken hususlar; Hz. Hüseyin’in temsilini açıklamalarında kullanıyor. Hz. Ali’nin kılıcı Zülfikar’ın kolyesini kullanıyor. Konuşmalarda Hz. Ali’ye atıflar yapıyor. Alevi bir aileden gelen Abdülkadir Selvi’yi de eleştirirken Alevi tabiri olan, Alevilikteki hukuku içerisinde önemli bir yere sahip olan ‘düşkünlük’ tabirini kullanıp Aleviliğine vurgu yaparak eleştirileri yapıyor. Aleviler vergi verdiği halde cemevlerinin ibadethane olarak tanınmamasını da kendince eleştiriyor ve özellikle son videosunda, ‘Bu ülkenin temel iki sorunu Kürt ve Alevi sorunu’ diyerek, Alevi sorununa özellikle yer ayırıyor. Yalnızca bahsi geçen organize suç örgütü lideri değil, onun dışında birçok mafya liderinin de Alevi sembollerine, Alevi söylem ve sözlerine zaman zaman başvurduklarını görüyoruz.”

“Biz mafya-siyaset ilişkisinin mağduruyuz”

“Organize suç örgütü liderlerinin itirafları önemli. Aslında bunlar tanık oldukları, kendi yaptıkları işleri anlatıyorlar. Yani kendisi bu organize suç örgütü yapılanmasının dışında birisi değil. Dolayısıyla kendi yaptığını anlatıyor. Biz, yani Kürtler ve Aleviler olarak bunları zaten biliyorduk. Biz bunları kamuoyuna paylaşıldığı şekliyle öğrenmedik, biz bunları bu topraklarda bizzat yaşadık. Biz bu mafya-siyaset-çete ilişkisinin mağduruyuz. Dolayısıyla bunlar birilerinin bilgisayar başında çekirdek çitleterek izleyebileceği şeyler olabilir. Ama bizim açımızdan bu topraklarda yaşadığımız acı günlerin itirafı olarak karşımızda duruyor.”

“Aleviliğin mağduriyetine ve mazlumluğuna sığınıyorlar”

“İktidar, güç ellerindeyken, Alevileri katlederken, tehdit ederken, Alevi mahallelerinde uyuşturucu işi yaparken Muaviye siyaseti yürütüyor, Muaviye yöntemi uyguluyorlar. Ama ne zaman ki yönetimden düşürülüp, dışlanıyorlar, onların tabiriyle ‘satışa getiriliyorlar’ akıllarına Alevilik geliyor. Ve Hz. Hüseyin oluyorlar, Seyit Rıza oluyorlar, Aleviliğin mağduriyetine ve mazlumluğuna sığınıyorlar. Ama siz yönetirken ve güç elinizdeyken muaviyeydiniz. Mağdurluğa ve mazlumluğa düşünce mi aklınıza Alevilik, Hz. Hüseyin, Kerbela ve Seyit Rıza geliyor?

Biz bu iktidarın ve bu mafya-çete düzeninin artık sonlanması gerektiğini söylüyoruz. Bu mafya-çete düzeni, karanlık işlerin, karanlık zamanların işidir. Türkiye demokratik ve şeffaf bir ülke olmadığı sürece bütünüyle bu çeteler hakim olmaya ve bu siyasetleri sürdürmeye devam edeceklerdir.”

“Siyaset-mafya ilişkilerine yönelik araştırma önergesi”

“Bugün mecliste HDP grubu olarak siyaset-mafya ilişkilerinin araştırılması konusunda bir araştırma önergesi vereceğiz. Umudumuz yok. O komisyon kurulmayacaktır. Niye kurulmayacaktır; çünkü şu an ki iktidar da siyaset-mafya ilişkisinin tam odağıdır. Araştırma Komisyonu kuramazlar, kurdurtamazlar, izin vermezler. O anlamıyla Türkiye’nin topyekün demokratikleşmesi açısından, hem toplumsal muhalefetin hem de Türkiye’nin bu düzenden bir an önce kurtarılması gerekiyor. Bu sebeple erken seçim yapılması ve mafya düzeninden, mafya-siyaset ortaklığından da kurtulması gerekiyor.”

Kaynak: PİRHA


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu