AdıyamanHaberler

Ali Kenanoğlu: Toplumda bir değişim arzusu var

Yeşil Sol Parti Adıyaman Milletvekili Adayı Ali Kenanoğlu ve beraberindeki parti heyeti Mor Petrus Ve Mor Paulus Kilisesini ziyaret ederek, Metropolit Melki Ürek ile bir araya geldi. Adıyaman’da deprem nedeniyle bir çok sorunun ortaya çıktığını söyleyen Kenanoğlu, devletin yetersizliği nedeniyle toplumda bir değişim arzusunun olduğunun altını çizdi.

Yeşil Sol Parti Adıyaman Milletvekili adayı Ali Kenanoğlu’nun seçim çalışmaları kapsamında il genelinde ziyaretlerini sürdürüyor. Kenanoğlu ve yanında bulunan Yeşil Sol Parti heyeti, Mor Petrus Ve Mor Paulus Kilisesini ziyaret ederek, Metropolit Melki Ürek ile bir araya geldi. Buluşmada, 14 Mayıs seçimleri ve ülke gündemi hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

DEVLET DEPREMDE YETERSİZ KALDI

Parti heyetini Metropolit Melki Ürek karşıladı. İlk olarak sözü Ali Kenanoğlu aldı. Bölgede yaşanan depremin yarattığı etkilerin var olduğunu söyleyen Kenanoğlu, deprem bölgelerinde iktidardan kaynaklı pek çok sorunun oluştuğunun altını çizdi. Deprem sonrasında iktidarın Adıyaman’ı unuttuğunu ve deprem bölgeleri arasında dahi görmediğini söyleyen Kenanoğlu, “Bunlardan kaynaklı toplumda tepki var. Bu tepkilerin hepsini doğruya evirmek gibi bir görevde var. Topluma, devlet nedir? Devletin görevi nedir? sorularınısorgulatmamız gerekiyor. Bunu yaparken de devletin toplumun hizmetinde olduğunu anlatmamız gerekiyor. Biz de tam tersi algılanıyor. Vatandaş devlet için varmış gibi oluyor. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir şey yok. Vatandaşın görevi devlete hizmet etmek değil, devletin görevi vatandaşa hizmet etmektir. Darda kaldığı zaman yardım etmektir. Bu deprem esnasında bu sorunları fazlasıyla yaşadık. İnsanlar birbirlerine yardım ettiler. Fakat devletin kurumları bu durumda yetersiz kaldı” dedi.

TOPLUMU BİR ARADA TUTAN ORTAK YAŞAM SÖZLEŞMELERİDİR

Depremde yaşanan iktidar kaynaklı sorunlar nedeniyle toplumda bir değişim arzusunun olduğunun altını çizen Kenanoğlu, “Adıyaman’da bunu görüyoruz. Umarız genel siyasette de değişim olur. Çünkü genel siyaset açısından da biz şöyle düşünüyoruz. 100 yıldır bu topraklarda bir inkar politikası sürdürülüyor. Süryaniler, Ermeniler, Kürtler için yani daha doğrusu Türk ve Sünni olmayan herkes için bir inkar politikası yaşandı. Bu politika zaman zaman asimilasyona zaman zaman ise imhaya sebep olacak kırımlara da neden oldu. Dolayısıyla cumhuriyetin ikinci yüzyılında geçmiş yüzyıldaki bu inkar politikalarının artık terk edildiği artık toplumun gerçek anlamda kardeşlik duygusu içerisinde yaşayabileceği bir ortamın oluşturulmasını savunuyoruz. Bu kardeşlik edebiyatını biz çok sevmiyoruz. Çünkü eşitlik olmadan kardeşlik olmaz. Bu topraklarda kardeş olmak istiyorsak eşit olmamız lazım ilk önce. bizim savunduğumuz fikriyat budur. O anlamıyla gerçek anlamda kardeşlik vurgusu yapıyoruz. Bu hikayeden değil. Toplumu bir arada tutan din, dil değil ortak yaşam sözleşmesidir” ifadelerini kullandı.

KENDİNDEN OLMAYANI DÖNÜŞTÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Kadim halklarla kadim kardeşlik ve dostluk ilişkisini de yaşadık” diyen Kenanoğlu, “ Önümüzdeki yüzyılda da bunu daha da geliştirecek, kardeşliği kurumsallaştıracak bir siyasetle; demokratik, anayasal bir güvenceye kavuşturacak bir yapıyla devam etmek istiyoruz. Biz de, sizler gibi bu ülkede bir asimilasyona karşıyız. Toplumumuza yönelik ciddi bir değiştirme, dönüştürme politikası var. Bunlara karşı da mücadele ediyoruz bir yandan. Biz şuna inanıyoruz. Her dini inanç kendisi için kutsaldır, dolayısıyla o inançlar da insanlığın iyiliği için ortaya çıkmıştır. Hiç bir inanç öldürün, katleden demez, dememeli. Daha iyi, huzurlu nasıl yaşanır bunun üzerine kurulu kardeşliği tesis edecek bir vaatler zinciri vardır. Bunları yakından bilen birisi olarak sizleri bugün ziyaret ettik. Hem duygularımızı paylaşmak hem de biz alevilerde rızalık vardır, bulunduğumuz illerin dini büyüklerinden de rızalık alırız. O yüzden bizde buraya sizden rızalık almaya geldik” şeklinde konuştu.

EŞİT VATANDAŞLIK İLKESİ

Sonrasında Metropolit Melki Ürek ise başarılar dileyerek sözlerine başladı. Ürek, “İnşallah bir bütün olarak ülkemize güzel şeyler olur. Eşit vatandaşlık anlayışı özümsenmelidir. Vatandaşlık ilkesi çok önemlidir. Vatandaş dediğinizde herkesi kapsıyor ve hepsine eşit mesafede kalması gerekiyor ,bu da devletin görevidir. Devletin başına getirdiğimiz kimdir? seçimle getirdiğimiz yöneticilerdir. Onların her zaman vatandaşı düşünmesi gerekiyor. Vatandaşlık içerisinde ırk ayrımı olmaz. Bu ilkeyi bizden önce seçime giren, seçilmiş insanlar anlamalı ve kavramalıdır. Bu hepimiz için yararlıdır. Bu olması gerekendir” ifadelerini kullandı.

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu