Haberler

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Davası-Erzincan

Geçtiğimiz Mart ayında asılsız itham ve ihbarlar doğrultusunda tutuklu yargılanmak üzere tutsak edilen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üye ve yöneticisi 16 Can’ımızın duruşmalarını takip etmek ve kendileriyle dayanışmak üzere dün Erzincan’daydık.

Alevi kamuoyunun yakın gelecekte maruz kalacağı baskı ve şiddetin en büyük emarelerinden biri olarak kabul ettiğimiz bu hukuksuzluğun, çoklu, topyekun bir demokrasi mücadelesi yürütülmediği taktirde toplumun diğer kesimleri için de kaçınılmaz bir sonuç olacağı açıktır. Herkesin kolaylıkla terörize ve kriminalize edildiği ve toplumun farklı (uygun koşullar oluştuğu sürece kendi aralarında dayanışabilecek) gruplarının ortak bir zeminde mücadele etmelerinin karşılaştığı engellerin dozajının ve şiddetinin arttırıldığı bu tarihsel kesitte, birbirlerinden ayrıştırılan ve tecrit edilen, buradan doğru, ısrarla münferit sorunlara sahiplermiş gibi addedilen bu kesimlerin deneyimledikleri/maruz kaldıkları baskı, ancak ve ancak toplumun bütün “sorunlu” ve tecrit edilmiş/dışlanmış kesimlerinin birbirlerinin problemleri etrafında dayanışması ile çözüme kavuşabilir. Buradan doğru bir mücadele hattının kurulması elzemdir.

Davalar kamuoyundan her ne kadar gizlense ve bu yolla dayanışmanın mümkün zemininin önüne geçilmeye çalışılsa da alternatif dayanışma yolları arayışı motivasyonuyla herkesi bu davaya ses olmaya, sahiplenmeye çağırıyoruz.

Hızır Cümlemizin Yardımcısı Olsun

Ali KENANOĞLU

HDP İstanbul Milletvekili

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu