Haberler

Almanya Parlamento Gruplarıyla Bir Araya Geldik

Partimiz HDP’yi temsilen Almanya’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdik

9-13 Kasım tarihlerini kapsayan Almanya ziyaretimiz sırasında Alevi toplumu ve Türkiye halklarıyla bir araya geldiğimiz paneller ve söyleşilere ek olarak, Hamburg Eyalet Parlamentosu ve Schleswıg-Holstein Eyalet Parlamentosu’nu partimizin Dış İlişkiler Komisyonu ve Avrupa Temsilciliğimiz’nin organize ettiği görüşmeler neticesinde ziyaret ettik.

Adı geçen parlamentolarda, SDP (Sosyal Demokrat Parti), Yeşiller, Die Linke (Sol Parti) ve CDU (Hristiyan Demokrat Birliği) ile partimizi temsilen görüşmeler gerçekleştirdik.

10 Kasım günü, Hamburg Eyalet Parlamentosu’nda aralarında Sol Parti Başkanı Cansu Özdemir, SDP grup temsilcisi Kazım Abacı, SPD milletvekili Jens P. Meyer ve Yeşiller grup temsilcisi milletvekili Ulrike Sparr’ın da bulunduğu bir heyet ile 2.5 saat süren akşam yemeğinde bir araya geldik.

Yemek sırasında Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri, Türkiye-Almanya ilişkileri, Almanya’da bulunan Türkiyeli göçmenlerin sorunları ve Ortadoğu yaşanan son gelişmeler üzerine tartışmalar yürütüldü, karşılıklı fikir alış verişi ve öneriler dile getirildi. Ayrıca görüşme gerçekleştirdiğimiz parlamenterleri parti grubumuz adına Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne davet ettik. Gerçekleştirmiş olduğumuz verimli görüşme sonrasında partilerimizin üst düzeyde tekraren bir araya gelmeleri konusunda mutabakata vardık.

12 Kasım günü ise, Kiel’de bulunan Schleswıg-Holstein Parlamentosu’nu ziyaret ettik.

Yine, partimizin Avrupa Temsilciliği’nin daha öncesinde organize etmiş olduğu görüşmeler kapsamında SDP milletvekili ve Avrupa Komisyonu Başkanı Wolfgang Baasch, CDU grup başkanı Tobias Koch ve Yeşiller milletvekili Eka von Kalben ile bir araya geldik.

Ziyaretlerimiz sırasında, Almanya’da yaşayan Aleviler ve Türkiye halklarının yaşadıkları sorunlar ve taleplerini bu 3 partinin heyetlerine aktardık. Heyetlerle gerçekleşen görüşme sonrasında geliştirmiş olduğumuz ilişkilerin sürdürülmesi gerektiği konusunda hemfikir olduk. Ayrıca, bir araya geldiğimiz parlamenterlere kendilerini TBMM’de ağırlamaktan büyük bir onur duyacağımızı belirttik.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu