Basın & MedyaHaberler

Arguvan Türkü Festivali’ne katılan Kenanoğlu: “Arguvan’ı Arguvan yapan tüm aşıklar ve ozanlar, Alevi inançsal kültürü içinde yetişmiştir”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, 23-24 Temmuz 2022 tarihlerinde Malatya’da gerçekleşen 15. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali‘ne katıldı.

15. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali için HDP Malatya İl Eşbaşkanı Yusuf Bozkuş ve HDP Malatya İl Örgütü yöneticileriyle birlikte Arguvan’a gelen Kenanoğlu, ilçe girişinde HDP Arguvan İlçe Örgütü ve çok sayıda partili tarafından karşılandı. HDP Arguvan ilçe binasında partililerle bir araya gelen Kenanoğlu, festival öncesinde beraberindeki heyet ile beraber birçok esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. Gerçekleştirdiği ziyaretlerde yoğun ilgiyle karşılaşan Kenanoğlu, HDP Halklar İnançlar Komisyonu Alevi Masası tarafından yürütülen “Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı” kampanyasının da tanıtımını yaptı.

HDP Malatya İl Eşbaşkanı Bozkuş ile birlikte 15. Uluslararası Türkü Festivali açılışına katılan Kenanoğlu, kürsüde konuşma yaptı. Sözlerine Arguvanlıları ve Arguvan Türkü Festivali’ni selamlayarak başlayan Kenanoğlu, “Türkiye’de kimi köyler kimi kasabalar kimi ilçeler var; buralar nüfusundan ve kapladığı coğrafi alandan daha fazla özgül ağırlıklara sahiplerdir. Bu yerlerden birisi de Arguvan’dır. Arguvan’ın nüfusu az olsa da kapladığı coğrafi alan küçük olsa da ünü tüm Türkiye’ye yayılmıştır hatta Arguvan, türkü denilince Türkiye sınırlarının ötesinde uluslararası alanda bilinen bir yer olmuştur. Bu özgül ağırlıkta zaman içinde Arguvan’ın kültürüyle oluşmuştur” dedi.

“Arguvan Türkü Diyarı” sloganına dikkat çeken Kenanoğlu, türkülerin insanların duygularını ifade etme biçimi olduğunu ama aynı zamanda türkülerin Alevi inancının da bir ritüeli olduğunu ve ibadet etme şekli olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Geçmişte saz kursu gibi müzik kursları yoktu dolayısıyla Arguvan’ı Arguvan yapan, Arguvan’da yetişmiş tüm aşıklar ve ozanlar, Alevi inançsal kültürü içinde yetişmiştir. Bu sebeple de Arguvan başta olmak üzere tüm coğrafyalarda Alevi inancı ve Alevi kültürel yapısı korunmalı ve desteklenmelidir. Alevi inancı ve kültürünün korunması ve desteklenmesiyle beraber bu tür değerler ortaya çıkmaya devam edecektir.

Kürsüde yapılan diğer konuşmalarda ve HDP’nin davet edilmediği “Malatya Tek Yürek” yürüyüşünde öne çıkan kardeşlik vurgusuna atfen “Eşitlik olmadan kardeşlik olmaz” diyen Kenanoğlu, kardeşliğin lafla olmayacağını ancak kültürlerin, inançların, dillerin ve halkların eşitliğiyle mümkün olabileceğini ifade etti. Kenanoğlu, “HDP olarak Türkiye’de gerçek anlamdaki kardeşliğin tesisi için mücadele ediyoruz. Gerçek kardeşliği tesis ettiğimiz demokratik bir Cumhuriyette birlikte yaşamak umuduyla katılımcıları selamlıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

15. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali
15. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali
15. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali
15. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali
15. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali
15. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu